BOEKBESPREKING F.Harkink. Gerichte vlakke driehoeksmeting en lager landmeetkundig rekenen. 248 blz. 14 x 22 cm. Ahrend, Amsterdam. Prijs ingebonden 6,50 Ziehier een boek waar we lang op hebben gewacht, Hoe dikwijls moesten wij wel de cursus Harkink raad plegen, waarbij het verlangen steeds sterker werd om de losse gecyclostyleerde vellen in boekvorm te be zitten! Een deel van deze wens ging in vervulling toen "Practisch rekenen" uitkwam, een ander deel dat zelfs nog meer in het brandpunt van onze belang stelling staat,gaat met de verschijning van het aan gekondigde boek in vervulling op een wijze, die al onze verwachtingen heeft overtroffen .Want dit is nu niet eenvoudig een herdruk van wat vroeger verscheen Opzet en uitwerking zijn geheel nieuw.De titel doet het reeds vermoeden. Laat mij pogen aan te duiden, waaruit die nieuwe opzet bestaat. Het mag bekend worden geacht, dat bij landmeetkun dig rekenwerk in de formulieren eigenlijk formules worden toegepast, zonder dat de bijbehorende figuur geraadpleegd behoeft te worden. Dit is alleen geoorloofd als deze formules algemene geldigheid bezitten, onafhankelijk van de aard van de hoeken en de richting der lijnstukken. Was dat vroeger altijd het geval Men nam deze geldigheid vaak aan op grond van de bruikbare resul taten die te voorschijn traden. Men ging dus pragmatisch te werk. In zoverre was dit vergefelijk, wijl ook de zuiver wiskundige driehoeken op het gebied der gonio en tri gonometrie een gesloten grondslag misten tot het tijd stip waarop Prof. Sohuh dit hiaat aanvulde. Dat de Heer Harkink het strikt nodige uit deze nieuwe gerichte vlakke driehoeksmeting heeft gekozen om daarop het landmeetkundig rekenen te doen steunen geeft aan dit vak een hechtere basis. 30

Orgaan der Vereeniging TAK | 1946 | | pagina 30