En dan konden, als met het veldwerk niets te beginnen was, desnoods de grenzen uitgezet worden met behulp van uitpas- sing van het plan. Men doet dat in Nederland wel met het nodige voorbehoud, maar hier is dét zelfs niet mogelijk. Hier kan dus de oplossing alleen gezocht worden in grens regeling, in de hoop dat partijen tot een overeenkomst zul len geraken. Het is ons tot nu toe vrij goed gelukt op een bevredigende oplossing van de kwesties, die zich voordeden aan te sturen. De betwiste grenzen worden op het kadastra le plan met een stippellijn aangegeven; als we de lengten van die grenzen bij elkaar tellen, komen we tot een betwiste grenslengte van 40 meter. Administratieve Dienst Er was geen kadaster maar wel een hypothécaire boekhou ding die als gevolg van de invoering van het kadaster, geen verandering heeft ondergaan. Er is veel overeenstemming met de hypothécaire boekhou ding in Nederland; alleen worden de registers anders ge noemd; Het Dagregister heet hier register A. Hulpregister No.3. heet hier register B. Hulpregister No. 4. heet hier register C. Register van beslagen heet hier reg .ster D. Algemeen register heet hier register E. De naamlijst is ingericht volgens kaartsysteem; zij verwijst naar de artikelen van het register E en, voor zover het' kadaster gereed is, ook naar de artikelen van de kadastra le legger. Het ligt in de bedoeling het register E dat hier "Repertorium" genoemd wordt, te laten vervallen,maar dat kan natuurlijk eerst plaats vinden als het hele eiland gekadastreerd is,dus ook weer in overeenstemming met Ne derland, waar het algemeen register ook reeds té afgeschaft* Opmerkelijk is, dat de hypothécaire boekhouding wel zo goed is verricht, dat de geschiedenis van de eigendommen, voldoende kan worden nagegaan, ondanks het gemis van een kadaster. Wel moet men dan een vrij grote ervax'ing bezitten in het raadplegen en nasnuffelen van het archief. 4

Orgaan der Vereeniging TAK | 1946 | | pagina 4