s Een moment die aarzel verkeren: noemde wer te verdedi Een moment van nadenken doet die aarzeling in wantrouwen verkeren: theoretisch is ge noemde werkwijze niet geheel te verdedigen naar het schijnt. In figuur 1 stelt S de standplaats voor, A en B het stel dub beltorens. M heeft de ge middelde coör dinaten van A en B eh ligt T A 1 M 1 B dus precies Figuur 1 midden tussen deze torens. In het hierboven aangehaalde voorschrift wordt nu maar aangenomen, dat J_ ASM MSB. Dan zouden evenwel in driehoek ASB bissectrice en zwaartelijn uit S samenvallen. Wiskundig beschouwd is dit slechts het geval indien SM loodrecht staat op AB, of als S op het verlengde van AB is gelegen. Anders niet I Intussen: landmeetkunde en meetkunde zijn twee. Hoe mooi de theorie ook mag zijn, in de praktijk is de abstrac te, volmaakte nauwkeurigheid een onbereikbaar ideaal, dat nochtans nooit uit het oog mag worden verloren.luist ook in de landmeetkunde wordt dit niet-samenvallen van prak tijk en theorie ieder ogenblik ervaren. Werd het ideaal losgelaten, dan zou dit leiden tot berusten in het onvol- komene. De brede weg naar het verderf. Ieder, die met liefde voor zijn werk bezield is}poogt daarentegen de kloof tussen ideaal en werkelijkheid zo klein mogelijk te doen zijn. Voor deze strijd levert de theo rie ons vaak scherpe wapens. Aan de andere kant leidt het stellen van te streng we tenschappelijke eisen wel eens tot economisch niet te ver antwoorden werkwijzen. Hiérbij kan men dan zoeken naar be- naderendé methoden,die meer practisch van aard zijn. Maar evenmin mag hier de benadering blindelings worden inge voerd, dus zonder zich om de theorie te bekreunen.Men zal zich bewust moeten maken hoever men hierin mag gaan. De meer practische werkwijze mag eerst worden toegepast, als men de gevolgen tot aan de eindresultaten heeft doordacht

Orgaan der Vereeniging TAK | 1947 | | pagina 11