van Financiën van 28 Nov. 1941. Er is rekening gehouden met de wenselijkheid om te kun nen bepalen,dat geen afschriften op vastgestelde formu lieren mogen worden ingeleverd, doch dat de over- -f in- te schrijven stukken van Rijkswege langs mechanische weg zullen worden gereproduceerd.Dat zou een verdere ratio nalisering betekenen.De vereiste reproductie-apparatuur is thans nog niet verkrijgbaar. Een ontwikkeling in ue bedoelde richting moet echter reeds thans mogelijk worden gemaakt Voor het kantoor Nijmegen zal reeds aan stonds een regeling in bovenstaande zin in het leven worden geroepen, zulks in aansluiting aan de regeling welke in het gelijktijdig met dit wetsontwerp aangeboden ontwerp van Wet inzake de vernieuwing vat. hypothecaire inschrijvingen aldaar is getroffen, als noodzakelijk, ge volg van de gedeeltelijke vernietiging van het archief aldaar. Ditzelfde geldt ook voor alle stukken, betrekking heb bende op de wederopbouw. Aan de Memorie van Toelichting ontlenen wij het volgen de: Volgens het geldende stelsel worden de akten,welke be trekking hebben op de levering van onroerende zaken o~ vereenkomstig art. 67! B.W. en de in art. 1231 B.W. be doelde borderellen inzake verleende hypotheken,woordelijk overgeschreven na de extractsgewijze inschrijving in het z.g. Dagregister.Deze regeling berust op de art. 671 en 1224 e.v. van het Burgerlijk Wetboek en op het K.B„ van 1 Aug. 1828, Stbl.52. De woordelijke overschrijving past niet meer in een mo derne administratie.Het systeem is bovendien voor den staat oneconomisch. Reeds bij par. 41 der Y/et van 29 Nov. 1935 stbl. 685 was in deze materie voorzien.Er is echter nooit uitvoering aan gegeven.De desbetreffende bepaling verviel m.i.v. 1 Jan. 1941.De regeling in de oorlogsjaren voldeed goed. Toen de werkzaamheden aan de Hypotheekkantoren werden uitge breid door de vele inschrijvingen van hypotheekborderellen met betrekking tot kredieten voor opbouw of herstel en borderellen in zake door het Rijk of door gemeenten ver-

Orgaan der Vereeniging TAK | 1947 | | pagina 18