Maatregelen inzake vernieuwing van hypothecaire inschrijvingen kantoor Nijmegen. Als gevolg van de oorlogsgebeurtenissen is op 20 Septem ber 1944 een belangrijk gedeelte van het hypothecaire ar chief te Nijmegen verloren gegaan. De registers van inschrij ving en die van overschrijving zijn geheel verdwenen. Ook over een groot deel van de kadastrale bescheiden kan men niet meer beschikken.Ambtelijke controle op de bevoegd heid van hen, die royement van hypothecaire inschrijvingen of van beslag verzoeken ,is thans onmogelijk. Het is niet steeds mogelijk, op afdoende wijze de door het publiek gevraagde inlichtingen te verstrekken. Het naukeu- rig bijhouden van de boekhouding is in gevaar gebracht. Als gevolg van een en ander is het wenselijk gebleken,maatrege len te treffen inzake vernieuwing. Een geval, analoog aan de toestand, die thans in Nijmegen heerst, heeft zich voorgedaan ten Hypotheekkantore te Mid delburg, ten gevolge van oorlogsgeweld in Mei 1940. Van de' ervaring, aldaar opgedaan (na de uitvaardiging van het be sluit der S.G. van Justitie en Financiën van 28-1-1942,no. 21) is bij het samenstellen van het hiernavolgende ontwerp, voor'zoveel nodig, gebruik gemaakt. Het notariaat moet bij het voorbereiden van de aanvragen om vernieuwing zijn tussenkomst verlenen. Ook in Middelburg werd de opmaking van vernieuwingsborderellen via het nota riskantoor geleid. Ondertekening kan echter ook door ande ren dan door den notaris geschieden (art.1231 B.W.). De borderellen zijn in Nijmegen behouden gebleven.De ver nieuwingsborderellen behoeven daarom slechts te bevatten de zakelijk van belang zijnde gegevens.Bij het verlenen van latere inzage kan desgewenst het oorspronkelijke borderel geraadpleegd worden Het nieuwe "register van inschrijving" bestaat uit de in gebonden borderelformulieren. Er is samenhang tussen dit ontwerp en het ontwerp,dat de' afschaffing van over- en inschrijving regelt.De methode,hier voor genoemd, moet algemeen kunnen worden ingevoerd. Er worden ingevolge dit ontwerp geen rechten geheven terwijl er een matig tarief voor de notariële verrichtingen is vastgesteld. De tekst van het ontwerp van Wet,op 23 Oct. 1946 aange-

Orgaan der Vereeniging TAK | 1947 | | pagina 26