Op grond van deze overwegingen acht de commissie het zeer gewenst, dat de mogelijkheid geopend wordt voor de technische-ambtenaren 2e klasse een examen af te leggen voor de bureaudienst, dat aan de geslaagden.de rang van technisch-ambtenaar le klasse verleent. Taakomschrijving, opleiding en exameneisen voor deze soort technische amb tenaren, vallen buiten de aan de commissie verstrekte opdracht, weshalve zij de verdere detaillering van dit onderwerp achterwege laat. Alleen is het naar haar ne- ning noodzakelijk, dat dit examen ongeveer van gelijk ge wicht is als het examen, dat door de T.A. le klasse, die met terreinwerk worden belast, moet worden afgelegd. 5Hoe moet de opleiding tot Technisch-Ambtenaar le klasse worden ingericht Waar gebleken is,dat met een gecentraliseerde opleiding de beste resultaten worden verkregen, acht de commissie het van primair belang,dat ook de opleiding tot technisch- ambtenaar le klasse gecentraliseerd plaats heeft voor die vakken en onderdelen*,- -we-lke^zich d-aartoe lenen. Naast een goede voorbereiding voor het hierna genoemde examenprogramma zal. de opleiding er op gericht moeten zijn, dat ambtenaren worden gekweekt, die in de uitoefening van hun ambt tegenover het publiek op zodanige wijze weten op te treden en die hun arbeid zodanig beheersen, dat het vertrouwen in het Kadaster - zoals dat in de loop der jar- ren kon groeien - niet vermindert Kennis van het Burgerlijk Wetboek, de Wet op de Grondbe lasting, de Grondwet, de Wet op het notarisambt, de rivie- renwet, de onteigeningswet, de woningwet, de wet op de ruilverkaveling en van meerdere wetten, besluiten en voor schriften, waarmede zij ambtshalve in aanraking komen,dient hun niet vreemd te zijn. Inzicht in het hier te lande vigerende hypothecaire stel sel en principes omtrent het ontwerp wet op de grensrege ling, moeten daarbij aansluitend behandeld Worden. Toepassing van de Nederlandse schrijftaal voor ambtelijke stukken en rapporten zal moeten steunen op logisch denken en op de vaardigheid, deze gedachten ordelijk en systema tisch op eenvoudige doch heldere wijze neer te schrijven. Enig onderricht in deze richting zal ook hier zeer nuttig zijn.Zelfs personen, die over een bredere ontwikkeling be schikken dan zij, die aan het examen voor Technisch-Ambte-

Orgaan der Vereeniging TAK | 1947 | | pagina 8