OPGAYEN MET EEN LANDMEETEDNDIGE INSLAG In de laatste aflevering van het Tijdschrift voor IC. L. wordt uit een Frans blad het volgende probleem overgenomen; Het centrum van de cirkel B is een punt van de omtrek van cirkel A. liet oppervlak,dat zowel binnen A als binnen B ligt, is de helft van dat van A. Wat is de verhouding van de stralen der cirkels Yoor hen, die deze rubriek niet overslaan lijkt dit een aardige puzzle. Omdat de oplossing evenwel buiten het leader van deze rubriek valt, zullen we hem aan het slot meteen opnemen Wat vraagstuk II betreft een paar inzenders hebben de op lossing met een tafel in 5 dec. beproefd. Dat lukt niet best: de afstanden bestaan in cm. geschreven al uit 6 werkzame cij fers. Als men elke omslachtigheid vermijdt en zeer zorgvuldig werkt, behoeft de afwijking met de scherper bepaalde uitkom» sten uit berekeningen met tafels in 6 dec. niet neer dan 16 cm. te bedragen. Aan deze hoge eis werd door bedoelde in zenders niet voldaan. Yoor klein werk zijn de Five place tables heel goed bruikbaar, zoals voor de nieuwe opgave. Maar waarom gebruikt men toch de handige tabellen kad. nr. 6l en kad. nr. 62 niet, die per stel voor de luttele som van 50 et. bij de Alg. Landsdrukkerij verkrijgbaar zijn en volgens blz. 244 van F.Earkink, Lager Land- meetk. rekenen onder bestelnummer DIC 735 bij elk postkantoor kunnen worden aangevraagd Ook bij vraagstuk II waren de uitkomsten eenvoudig te con troleren. Uit de argumenten van de gevonden naar de bekende punten, moet men dezelfde hoeken vinden als uit de gegeven richtingen. Ditzelfde recept is steeds doeltreffend toe te passen bij da berekening van voorlopige coördinaten. Heeft men deze uit ba- rycentrische coördinaten of met Cassini bepaald,dan berekent men eerst de argumenten van het gevonden punt naar de bekende punten Is nu PC - PB oien PA - PC (of bij Cassini: ?M - PA= a en PB - 1?~I =/3 )j&an weet men ineens dat zowel het voorlo pig bepaalde punt als de berekende argumenten goed zijn. Uit de coördinaten der gegeven punten berekenen we eerst lengten en argumenten van B gaar A en C Yan vijfhoek ABCQP zijn dan de hoeken B, F en Q, bekend.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1947 | | pagina 14