Het toenemende verkeer stelde nu eenmaal problemen,die moesten worden opgelost, indien men een chaos in de steden wilde vermijden. Het urbanisme van dezen tijd gaat aanzien lijk verder: het streeft in de eerste plaats naar sociaal nut,naar welvaart; het wil de stad bouwen, dat, alle in woners - en niet in laatste instantie diegenen die slechts over lage inkomens beschikken en zich niet zoo gemakkelijk kunnen verplaatsen, - gezond kunnen wonen in een goed geor dend milieu. Er is op dat gebied zeer zwaar gezondigd tegen de doelma tigheid. Ook op zuiver economisch gebied heeft men groote waarden verspild. Er zijn straten getrokken, die jaren lang slechts voor een klein deel bebouwd werden; mooie woonwijken zijn totaal bedorven door vestiging van industriëele onder nemingen enz. Het urbanisme wil niet alleen sociale wel vaart brengen, maar zal tevens economische waarden scheppen door een doelmatiger gebruik van den grond. Het nieuwe wetsontwerp eischt danook dat alle gemeenten ur banisatieplannen zullen laten ontwerpen; het is echter niet voldoende, dat elke gemeente op zich zelf werkt; er moeten ook regionale plannen komen en tenslotte een algemeen.hatio- naal plan. Over dit laatste zal de Kamer hebben te beslissen. De per ken der bevoegdheid van het Ministerie van Openbare Werken zullen daarbij ver worden overschreden. Men zal bv. kunnen besluiten tot het aanleggen van een groot nationaal park of tot toewijzing van een bepaalde streek aan de industrie. Mr. Bure sprak meer in het bijzonder over het Besluit van den Regent van 7 September 1946. Dit besluit betreft uitsluitend den wederopbouw van tijdens den oorlog verwoeste of zwaar be schadigde gebouwen. Men komt daarbij dikwijls voor een complex van woningen te staan en tegenover een verdeeling van het grondeigendom, die het niet mogelijk maken met eerbiediging van de oude rechten naar de eischen van het verkeer en van- de hygiëne weder op te bouwen. Ruilverkaveling moet dan kunnen worden voorgeschreven. Tot nog toe was men uitsluitend aangewezen op den goeden wil van de verschillende eigenaarsdat was niet altijd gemakkelijk.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1947 | | pagina 19