het plan van verdeeling hadden opgemaakt en tot uitzetting der pachtgrenzen zou worden overgegaan, kwamen de moeilijk heden van de geldelijke regeling der pacht. Dat met het aanwijzen van een pachtperceel het "regelen11' niet moet zijn afgeloopen is logisch, doch nergens zijn voor schriften te vinden hoe de geldelijke regeling getroffen moet worden. Het vormen van een pachtkavel was als regel zoodanig ge schied, dat volkomen met de belangen van den pachter reke ning werd gehouden, omdat deze,de gebruiker van den grond, eigenlijk meer gebaat is bij een gunstige ligging, dan de grond-eigenaar, die van geslacht tot geslacht den grond verpacht en voor wie grond niet meer dan een kapitaalbeleg ging is. Hierdoor werd danook nagenoeg niet op oude pachtverhou- dingen gelet, doch werden de pachtobjecten meestal behan deld als eigendomsperceelen van den pachter. Naar mijn meening moest echter aan artikel 19 wat betreft "regelen" ,een eenigszins uitgebreide beteekenis worden ge hecht en werd als volgt te werk gegaan. Et werden aan alle eigenaars die grond verpachtten, en aan alle pachters opgaven gevraagd van de verpachte objecten in de ruilverkaveling, net vermelding van den pachtprijs. Niet alle eigenaren en pachters stuurden de opgave in,doch wel een zeer groot percentage. Enkele gegevens waren niet te gebruiken, oradat somtijds in den pachtprijs tevens begrepen waren gronden, niet vallende in de ruilverkaveling, of bijv. omdat de huur van de boer derij in den pachtprijs was opgenomen. Uiteindelijk was een overzicht verkregen over een totale oppervlakte verpachte grond van 236.886.37 ka. (De totaal verpachte oppervlakte was ongeveer 336.50.00 ha. met inbegrip van geheele boer derijen )waarvan kon worden aangenomen, dat de juiste pacht prijs bekend was. Deze totale oppervlakte had een geschatte waarde (vol gens de schatting vóór de ruilverkaveling) van 365.976,70 en een pachtopbrengst van 17.804,19. De pachtprijs was dus gemiddeld 4,865 van bovengenoemde geschatte waarde. Om te weten of het verschil maakte in pachtprijs, indien de grond in verschillende klassen werd verdeeld,werd een be rekening gemaakt in de klassen: beneden 1500,- 1500.- tot 1700.- 1700,- tot 2000.- Dit had tot resul taat,dat de percentages d.an werden resp. 4,97 >4,92 en 4,64.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1947 | | pagina 22