waarbij partijen verklaarden, dat tengevolge van de ruilver kaveling bepaalde kadastrale nummers waren vervallen en vervangen door met nummer genoemde kavels. Tevens verklaar den partijen, dat noch in de overige voorwaarden, noch in den totalen pachtprijs, verandering werd gebracht. M.a.w* het oude pachtcontract werd gehandhaafd* Viel daarentegen een kleinerjgedeelte buiten de ruilver kaveling, dan werd een geheel nieuw contract opgemaakt, waarbij ook het gedeelte buiten de ruilverkaveling met in stemming der partijen in dit contract werd opgenomen. Het is vanzelfsprekend, dat deze gevallen alleen zooda nig konden worden opgelost, indien de pachtverhouding eigenaar-pachter bleef, zooals deze was. Verreweg het grootste deel der eigenaren zoowel als der pachters ging volkomen met de voorstellen accoord. Slechts enkelen verschaften de gegevens voor een contract, die afwijkingen vertoonden met de voorstellen. De contracten werden-gemaakt, onderteekend, geregistreerd en zijn thans bij de Grondkamer ter beoordeeling. Sr waren te maken 98.icontracten (voor een totale opper vlakte verpacht land van 336.50 hawaarvan slechts 3 niet tijdig voor registratie zijn binnengekomen, wat zijn oorzaak vindt in het feit, dat de eigenaren in België wonen. Dikwijls werd de vraag geopperd, waarom geen medewerking werd verleend om verhooging van den pachtprijs te krijgen, in verband met verbeteringen tengevolge van de ruilverkaveling en met het oog op de te betalen ruilverkavelingskosten. Mijn antwoord was dan steeds: "Zoodra de ruilverkavelings kosten betaald moeten worden, kunt met kans op succes aan kloppen bij de Grondkamer om tot herziening der pachtprijzen te komen. Aangezien de Grondkamer dan toch Uw eigendom aan een be schouwing zal onderwerpen, is er gelegenheid om te zien, of Uw pachtopbrengst inderdaad te laag is. Thans betaalt U nog geen kosten, het werk is nog niet voltooid, er bestaan dus voor U nog geen redenen om meer te ontvangen". Indien ik daarvoor in de gelegenheid ben, zou ik zelfs gaarne willen medewerken, om aan de Grondkamer een opgave te doen van de op iederen pachtkavel vallende ruilverkave lingskosten, om zoodoende op een uniforme wijze een redelijke pachtverhooging in te voeren. Uit bovenstaande valt dus ook weer op te maken de bemid- 24

Orgaan der Vereeniging TAK | 1947 | | pagina 24