het geheel een plaat hagelwit marmer geleek. Toen later nog een planchet moest worden vervaardigd voor de Amerikaanse batterij, waren die grote pingpongplaten niet meer verkrijgbaar, maar bovendien moesten de afmetingen 2 m. in het vierkant zijn, terwijl wij slechts beschikten over te kenpapier in vellen van 1 m. bij 70 cm. Daarom zijn toen eerst drie lagen triplex en een laag nIn- sulite" op en tegen elkaar gelijmd en geschroefd,om de ge wenste dikte en afmetingen te verkrijgen. De naden aan de oppervlakte zijn dichtgestopt met "Wood-Plastic:: stopverf kon niet gebezigd worden omdat dat niet vetvrij is),en daar op zijn 6 vellen papier geplakt, waarbij voor elk vel dezelf de methode werd toegepast als bij het grote vel, maar de moeilijkheid werd hier groter, doordat ze precies sluitend tegen elkaar moesten komen. Dit werd bereikt door het twee de vel, voordat het eerste droog was, met de rand over het eerste te laten vallen en daarna met een Gilettescheermesje in een houder, beide vellen tegelijk door te snijden, waarna het tweede vel weer opgelicht moest worden om de afgesneden rand van het eerste vel te kunnen verwijderen. Dit moest zo snel in z'n werk gaan, dat beide vellen definitief aange drukt konden worden vóórdat de lijm te veel was ingedroogd. Aangezien er een zo dun mogelijke snede gemaakt moest wor den werd een Gilettescheermesje (Thin-blade) gebruikt. De naden, die op deze wijze tussen de vellen ontstonden, wa ren zo klein, dat ze bijna niet opvielen. ïen overvloede is de naad dichtgetrokken met witte inlet in de trekpen, waar door het een smetteloze witte vlakte werd. Dit alles moest gebeuren, vóórdat met het eigenlijke werk kon worden begonnen. De schaal kon met het oog op de groot te van het planchet,welks afmetingen ook weer gebonden wa ren aan de ruimte in de Commandopost, waar het moest worden opgesteld, niet groter zijn dan 1 a 20000. Als maximum afstand uit da> commandopost was opgegeven 20 km. Op dezelfde wijze als waarop een plan wordt aangelegd, is eerst het ruitennet met behulp van de ruiteerplaat aanger bracht, waarbij met de uiterste nauwkeurigheid aangesloten moest worden, omdat deze plaat slechts 1 m. bij 70 cm, groot is. Daarna konden dus de in coördinaten bekende punten: meetposten en commandopost worden gekaarteerd. Met de commandopost als middelpunt zijn met een staafpas- ser concentrische cirkels aangebracht op onderlinge afstan-

Orgaan der Vereeniging TAK | 1947 | | pagina 3