Dit lijkt verkwistend, maar het laten vervaardigen van an dere roestvrije versterkingen was waarschijnlijk even duur ge worden, en bij gelijke prijs is dit toch aardiger. In het begin van m'n verslag is over geschutsstellingen gesproken en later over commandopost. Deze zijn niet iden tiek,maar liggen wel dicht bij elkaar. De richtingen en af standen naar het doel vanuit de commandopost, die op het planchet bepaald zijn, worden voor elk kanon afzonderlijk ge corrigeerd aan de hand van grafieken. Verder moeten er nog correcties aan richting waarin - en afstand waarop - ge schoten. moet worden, in rekening worden gebracht in verband met la. de snelheid van het doel en de richting waarin het zich beweegt, die op het planchet af te lezen zijn na enkele me tingen, die met regelmatige tussenpozen, meestal 30 secon den, worden gedaan. 2ede zijdelingse afwijking tengevolge van de draaiende be weging van het projectiel. 3ede invloed van de wind op het projectiel. 4e, de temperatuur. 3ehet aantal schoten, dat reeds door het kanon, gedurende zijn bestaan is afgevuurd en voorts nog enige kleinere cor recties, die hier buite'n beschouwing worden gelaten. Voor de som van al deze correcties heeft men op de batte rij een. vernuftig apparaat samengesteld van over elkaar draaiende schijven, waarmee de uiteindelijke correcties in een minimum van tijd kunnen worden bepaald. Er bestaan op dit gebied heel veel ingenieuze vindingen,van welke de niet- deskundige te weinig weet, om er over te kunnen schrijven, bv. vol-automatische vuurleidingsapparaten,waarover men hier niet beschikte, zodat men aangewezen was op improvisatie. Bij Verschillende gelegenheden is echter wel gebleken, dat het een uitstekende improvisatie was. Deze kleine uitweiding moest noodzakelijk gegeven worden om aan te tonen, dat alléén met dit planchet het doel, namelijk een schip te raken, niet kon worden bereikt. Met het oog op de horizontale opstelling werden de hoeken afgerond en daarna een houten lijstje aangebracht,dat in ver band met het spannen van de draden niet boven het planchet mocht uitkomen. Op deze wijze konden de bedieners er vrijelijk langs lopen zonder de rand te beschadigen. Nadat het geheel gereed was, heeft er een nauwlceurigheidson- derzoek plaats gehad,waaraan de vervaardiger (vanwege de

Orgaan der Vereeniging TAK | 1947 | | pagina 6