Met genoegen neemt de redactie dit artikel van oud-collega Smidt op. De schrijver is na een kort be zoek aan ons land weer behouden in Willemstad aangekomen. Rest mii nog te vermelden, dat de commandoposten ook als observatieposten dienst deden, dat de afstandsbogen op het Amerikaanse planchet niet in 100-tallen meters, maar in 100-tallen yards aangegeven moesten worden en dat dit plan chet gemaakt is op de schaal 1 a 30000. Curapao, 14 Juli 1945. M. Smidt. Onderschrift. In verband met het feit, dat ook op het C.T.O. een der gelijke zeekaart werd afgewerkt, is het misschien nuttig iets over de daar gevolgde werkwijze mee te delen. Toevallig is ook hier te lande een zeekaart vervaardigd, welke moet dienen om uit radiopeilingen van enkele bekende stations de positie van schepen te bepalen. De heer A.J.H.Meertens, hoofd van de Bijhoudingsdienst der Rijksdriehoeksmeting, onder wiens leiding deze kaart tot stand kwam, heeft er een interessant artikel aan gewijd: "Een kaart van de Noordzee" dat in het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde verschijnt. Omdat de schaalverdelingen van deze kaart op andere wijze zijn aangebracht dan op de Curapaose kaarten is geschied vormt dit een gerede aanleiding, hierop nader 'in te gaan juist in aansluiting op het voorgaande artikel. De Noordzee-kaart is uit rechthoekige coördinaten opge zet in een hulpstelsel met het kaartcsntrum als oorsprong en de Noordrichting in dit punt als Y-as. In dit stelsel zijn niet alleen de stationspunten berekend,maar ook de snij punten van het geografische net, met behulp waarvan een voldoend aantal lengte- en breedte-cirkels op de kaart kun- worden voorgesteld. Zodoende kan op deze kaart de plaats van het schip direct in O.L. en N.B. worden afgelezen. De schaalverdelingen kunnen het best worden aangebracht op concentrische rechthoeken,op onderling gelijke afstanden buiten het eveneens rechthoekige kaartbeeld gelegen. In de figuur is deze rechthoek voor station A getekend en voorzien van de woorden: schaallijn voor A. De beste oplossing voor het aanbrengen van de deelpuu- ten op deze schaallijn zou zijn: deze punten in coördinaten van het hulpstelsel uit te drukkenOmdat de schaal]ijnen

Orgaan der Vereeniging TAK | 1947 | | pagina 8