ziging door de ambtelijke opleiding voor het 2e examen van tekenaar van het Kadaster in te voeren. Deze opleiding had plaats bij de bureaux van de landmeetkundige dienst. Yoor deze opleiding kwamen alleen de rijksklerken van de dir. bel. enz. en der reg. en dom. in aanmerking na vol daan te hebben aan een eerste examen, waarbij een bepaalde kennis der wiskunde en van de Nederlandse taal vereist werd. Van 1938 af werden ook tijdelijke rijksklerken,schrij- vers 2e klasse en tijdelijke schrijvers 2e klasse van genoem-* de dienstvakken tot het 2e examen voor tekenaar van het Kadaster toe gelaten. Deze. ambtelijke opleiding was een grote stap in de goe de richting, maar al spoedig kwamen in de praktijk bezwa ren aan het licht.Niet op alle bureaux waren goede oplei ders te vinden.De opvattingen van deze opleiders over het geen de tekenaar zou moeten kennen,liepen nogal uiteen. Daardoor maakte de ene opleider veel werk van de opleiding, terwijl een andere de hem toegewezen candidaat aan zijn lot overliet .Deze ongelijke opleiding was niet billijk tegenover de candidaten en kostte in totaal ook veel diensttijd. Toen langzamerhand de noodzakelijkheid bleek om veel candidaten tegelijk op te leiden teneinde in het steeds groter wordende tekort aan tekenaars te kunnen voorzien, besloot het hoofdbestuur de opleiding centraal te doen ge schieden. Bepaald werd dat een veertigtal candidaten een spoedopleiding zou ontvangen die 1 jaar zou duren,waarna een tweede cursus op dezelfde wijze een aantal candidaten' zou opleiden. En zo begon na een enigszins plechtige ope ning op 1 April 1939 de gecentraliseerde tekenaarsoplei ding op de bovenverdieping van een vroegere lagere school' in de Zwetstraat nr. 22 te 's Gravenhage. Er waren 44 cur sisten, die dus reeds voldaan hadden aan het le examen. Met ingang van 1 Augustus 1939 werd het aantal cursisten nog met twee vermeerderd,die niet voldaan hadden aan het toen gehouden 2e examen voor tekenaar van het Kadaster.In deze maand werden tengevolge van de dreigende oorlogstoestand 14 cursisten gemobiliseerd. In April 1940 legden 31 cursisten het 2e examen af,ter- wijl 1 cursist wegens ziekte niet aan het examen kon deelne men. Van deze 31 slaagden er 25. Nu brak een bange tijd aan, die allen nog in het geheu gen moet liggen. Op Vrijdag 10 Mei 1940 heel vroeg in de morgen trokken de Duitsers zonder oorlogsverklaring ons 27.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1947 | | pagina 28