land binnen en lieten honderden parachutisten ver achter onze verdedigingslinies neer. Op Dinsdag 14 Mei 1940 in de namiddag moest het Nederland se leger capituleren, ondanks dappere tegenstand, nadat de binnenstad van Rotterdam in strijd met het volkerenrecht geheel verwoest was. Honderden slachtoffers vielen hierbij te betreuren. In Juni 1940 had de demobilisatie plaats en alle 14 cursisten waren gelukkig ongedeerd gebleven. Hiervan meldden er zich 13 onmiddellijk aan en 1 bleef in militaire dienst.Deze 13 vormden met de 7 niet geslaagden de tweede cursus, die dus 20 personen telde. Met 1 Juni 1940 begon de derde cursus met 18 personen. Voor de tweede cursus werd het examen afgenomen in Febru ari 1941 met het resultaat 19 geslaagden en 1 niet geslaag de De deelnemers van de derde cursus legden het examen af in Juli 1941: 16 geslaagden en 2 niet geslaagden. Inmiddels waren met ingang van 16 September 1940 een der tiental kaarttekenaars in dienst genomen op arbeidsover eenkomst. Dit aantal werd met 1 October 1940 met 2 ver meerderd. Zij kregen tot taak de netteplans te vervaardi gen voor het kantoor Middelburg, daar deze plans door oor logsgeweld geheel verloren waren gegaan. Gelukkig waren de minuutplans en de bijbladen onbeschadigd bewaard gebleven in ons gebouw aan de Zwetstraat. Van die 15 kaarttekenaars waren er maar 3 die kaartteke nen geleerd hadden bij de Bataafsche Petroleum Maatschap pij. Daarom werdeh zij in drie groepen verdeeld, elk van 5, waarvan ieder een vaste taak kreeg. Twee kopieerden en zetten in inkt, twee kleurden en beschreven de plans met behulp van schabionen en één nummerde. Deze laatste was de primus van de B.P.M. Binnen enkele dagen kon op deze manier reeds produc tief gewerkt worden. Met ingang van 1 Januari 1941 was de Dienst voor Buiten gewoon Landmeetkundig Werk in het leven geroepen. Het centraal tekenbureau van deze dienst werd met ingang van 16 Maart 1941 in werking gesteld en in hetzelfde ge bouw ondergebracht als de opleidingscursus. Er werd begonnen met 23 tekenaars op arbeidsovereen komst, welk aantal spoedig met enkele werd vermeerderd'. In Juni 1941 had de vereniging van dit centraal te kenbureau met de opleidingscursus plaats tot één bureau 28.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1947 | | pagina 29