Dank zij de maatregelen van den Minister van FinanciSn be zit ons land reeds sedert April 1939 in die school een instituut voor de vorming van middelbaar landmeetkundig personeel, hetwelk echter uitsluitend op den kadastralen dienst is ingesteld. De omstandigheid dat vele overheidsdiensten en par ticuliere instellingen aanmerkelijk betere arbeidsvoor waarden scheppen dan die, welke voor het Kadaster gelden, heeft een zeer ongewenschte toestand doen ontstaan. Deze toestand schijnt er op te wijzen dat de moeilijkheden welke voor betrekkelijk kleine landmeetkundige diensten verbonden zijn aan het inrichten van een opleiding, er eerder toe leiden de positie van het benoodigde perso neel té doen uitgaan boven de bij het Kadaster geldende normen,dan dat men zelf die opleiding ter hand neemt. Het bezwaar, dat het aldus verkregen personeel nog moet worden ingesteld op de speciale eisehen van eiken dienst, instelling of bedrijf, blijft bestaan zoolang het' onderwijs slechts op die éóne kadastrale richting is bere kend. Het voor den kadastralen dienst, vooral in organisa torisch opzicht, ontstane nadeel, dat opgeleiden naar an dere diensten afvloeien, is thans wel eenigszins onder»- vangen, doordat men de candidaten vóór de toelating tot de school een contract laat teekenen, hetwelk hen voor den tijd van 5 jaar belet een betrekking elders te aan vaarden, tenzij de opleidingskosten ad f 1500.- worden terugbetaald. Doch ook deze maatregel blijkt niet afdoen de te zijn. Per 1 Februari jl. verliet een nog niet ge slaagde candidaat het Kadaster, nadat hij zonder het be oogde succes de opleiding gevolgd had, om elders in dienst te treden. De terugbetaling van 1500.- vormde dus geen hinderpaal in dit geval. Naar meening van ondergeteekenden kunnen de hiervo- ren in het kort ontwikkelde bezwaren ondervangen worden, wanneer de gesplitste en voor eenige hoofdrichtingen ge specialiseerde opleiding van middelbare landmeetkundige technici wordt toevertrouwd aan een algemeen instituut, waar de candidaten op eigen kosten opleiding ontvangen. Overheidsdiensten, instellingen en particulieren kunnfen hun personeel hiervan betrekken,met verhaal van de op leidingskosten voorzoover het particulieren en particu liere. instellingen aangaat. 43

Orgaan der Vereeniging TAK | 1947 | | pagina 45