De bewerking gaat als volgt Knip de meetband ai" op een '!z era. Schuif hem door de sleuf van 0.5 mm.) zóver tot het streepje van 1 cm. gelijk ligt met de kant van blokje A. Controleer aan beide zijden, óf in het midden door het ponsgat en sla het gaatje in de meetband. Schuif daarna precies 1 cm. op en handel als voren. Met het stukje band voor reparatie handelt men evenzo. Op deze ma nier kan men eerst alle 8 gaten ponsen. Daarna kan men de klinknageltjes aanbrengen en klinken, waarbij gebruik gemaakt lean worden van de uitholling in blok B en het staafje D, waarin een zelfde uitholling. Doorslagstift C is onderaan schuin afgeslepen,omdat dit be ter pakt dan een horizontaal vlak. De breedte van de sleuf waarin het bandje wordt gelegd, mag bijna geen speling hebben, omdat hierdoor wordt voorkomen, dat er na de reparatie een eventuele knik in het bandje zou ko men. Het voordeel dat blok A met B verbonden is met 2 schroe ven, is dit. Bij een scheurtje in de lengte der band kan "een stukje worden opgezet, door de schroeven los te draaien, de band in de sleuf te leggen en na het aanschroeven der blok jes, de gaten te ponsen. Ook kan men in het veld desnoods met een steen of alleen met een hamer een reparatie uitvoe ren. Door n.l. blokje A iets los te schroeven, het meet band je er tussen te klemmen en weer aan te draaien,kan men door ombuiging de band een mooi breukvlak geven en zelfs de scherpe hoeken er af knijpen. Een hoofdzaak is natuurlijk, dat verschillende delen wor den gehard, of van staal worden vervaardigd,zoals stift C en D en bij ponsgat van 2.1 mm. in blok B. Het repareren gaat heel zuiver en vlug. De kosten van dit instrument zijn zeer gering, zodat iedere landmeter of T.A.I. tot aanschaffing kan overgaan. Helaas worden door de ontwerper geen bestellingen aange nomen. Wij hadden gehoopt, dat collega de Ridder aanmaak in serie had kunnen bevorderen. Nu dat niet het geval is, pu bliceren wij met volledige toestemming tekening en beschrij ving in de verwachting, dat velen van zijn vinding profijt zullen hebben. Het oordeel van gebruikers, zullen wij. gaarne vernemen. 11. -0-0-0-0-01-0—o-

Orgaan der Vereeniging TAK | 1947 | | pagina 12