De grote vraag naar kaarten i.v.m. de wsderonboiw heeft HET FROJISCTIEKOPIEERAPPAEAAT KEITHS (Genaamd "Procota" Het snel en met voldoende nauwkeurigheid vergroten en' verkleinen van kaarten en situatie-tekeningen en de moge lijkheid om deze samen te voegen en te splitsen in elk ge wenst kader is een probleem, dat in de laatste jaren steeds meer in het brandpunt van de belangstelling kwam te staan. de aandacht in nog sterkere mate op deze materie gevestigd. Het vegroten of verkleinen geschiedt pantografisch of, indien men over een kostbare installatie daartoe beschikt, fotografisch, of wel bij het ontbreken van deze middelen met proportiepasser, maatlat of dergelijke hulpapparaatjes. Bij al deze methoden gaan bestaande fouten en onnauwkeu righeden automatisch in het nieuwe werk over. Deze fouten (verschillen) zijn meermalen vrij belangrijk. Krimping van het papier tot l/a komt zelfs meermalen voor. De tekening beantwoordt dan zeker niet meer aan de daarop vermelde schaal. Men moet zich meestal tevreden stellen met resultaten, die blijven beneden hetgeen thans technisch met de "Procota" bereikt kan worden. Taak moest immers door globale inpassing en het op de tast zoeken naar een gemid delde tussen niet-sluitende kaartdelen, een "oplossing" ge vonden worden. Elke vakman weet, dat dit aanleiding gaf tot veel ge knoei. Het zoeken naar een instrument, dat de genoemde bezwaren zou kunnen opheffen heeft geleid tot het ontwerpen van het hiernevens afgebeelde apparaat "Procota", een uitvinding' van de Heer Reijns, vroeger Kadasterambtenaar, thans Tech nisch Hoofdambtenaar van de dienst Stadsontwikkeling te Rotterdam. Met de invoering van de Procota (Octrooi No.55827) is inderdaad in een behoefte voorzien, die vooral in deze tijd van wederopbouw en herorganisatie uitermate urgent geworden is. De vraag naar een snelwerkend en nauwkeurig tekenappa- raat is thans opgelost. De projectiekopiëertafel dient im mers om op zeer snelle en doeltreffende wijze tekeningen rechtstreeks door kopiëring te vergroten, of te verkleinen tot een maximum-verhouding 1:5:1. Daarbij kan op elk gewenst ogenblik het resultaat onmid- 12.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1947 | | pagina 13