De FroQQta als tekentafel. dellijk worden beoordeeld. Dit is zeker een grote stap voor uit. De werkzaamheden geschieden in een fractie van de tijd, die voorheen voor dergelijke arbeid nodig was. Kort samengevat krijgen we de volgende mogelijkheden: men heeft steeds een duidelijk overzicht over het werk, dus controle op de graad van nauwkeurigheid waarmede de vergro ting of verkleining past in het geheel der te vervaardigen kaart. De methode "Procota" geeft een belangrijke tijdsbespa ring; een ongekende bespoediging van tekenwerk is mogelijk geworden; oude, m.b.v. de vermelde schaal onbetrouwbare kaarten kunnen tót de oorspronkelijke proporties worden te ruggebracht en door middel van in coördinaten bepaalde paspunten, geheel of ten dele in het systeem van de techni sche grondslag worden omgewerkt. Het voorbereiden van veldschetsen verloopt zeer eenvou dig deze stukken kunnen door rechtstreekse kopiëring van de kaart vergroot worden en te velde aangevuld. Kaarteringen op grote schaal kunnen onmiddellijk van deze kaarteringen» in de bijbladen worden ingepast Het zou een belangrijke verbetering zijn, do bijbladen (werkplans) to doen vervaardigen op transparant krimpvrij materiaal, bijvoorbeeld op het zeer sterke plastic-product, dat thans reeds in de handel is. Het gebruiken van dit krimp vrije materiaal opent mogelijkhe den op het gebied van landmeetkundig tekenen, welker toe- passing in technisch en economisch opzicht een zeer belang rijke verbetering betekent. Tenslotte is de Procota met een zeer geringe verhoging van de aanschaffingskosten in te richten als de ideale kadaster-kopiëerspiegel, waarbij men door een extra licht- montage geheel ontheven is van de arbeid in een verduisterd dus onaangenaam, verblijf. De afbeelding laat zien, dat de tafel gevormd wordt door een vrijstaand aluminium frame,waar op een spiegelruit (A) verticaal verstelbaar is gemonteerd. Bovendien is dit blad, door middel van een rondsel, zijde lings naar rechts en links verschuifbaar over geleidestro- ken. In het frame zijn twee horizontale bladen (B en C d. m.v. geleiders, rolconstructies en draaibare spoelen op en neer schuifbaar gemaakt. Hierlangs kunnen deze bladen volgens een schaalaanwijzer worden verstald,indien men wenst te vergroten of te verklei nen.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1947 | | pagina 14