In het bovenste blad (B) is conisch beweegbaar een lens ge monteerd, terwijl aan de onderzijde electrische T.L.buislam- pen 40 Watt zijn aangebracht. Dit blad is dus meer een liehtkap .Daaromheen is een lichtdicht gordijn gespannen. De T.L.buizen belichten het onderste blad (C), waarop het object (tekening,kaart,plattegrond) wordt gespannen. Doordat deze lampen geen warmte uitstralen,veroorzaken zij geen werking van het papier,terwijl het licht, dat met het beeld convergerend uittreedt door de lens, nimmer hin derlijk voor de ogen is. Het onderste blad is naar links en rechts, naar voren en achteren verschuifbaar gemaakt. De bewerking Op het onderste blad (C) wordt een tekening gespannen waarop ruitlijnen zijn aangebracht. Op de spiegelruit (A) legt men een stuk calqueerpapier o.i.d., waarop eveneens ruitlijnen zijn getrokken. De tekening wordt als lichtbeeld door de lens tegen de glasplaat "negatief" geprojecteerd en is dus "positief" zichtbaar on die glasplaat en te kopiëren op de calque. Wanneer nu de lichtpro jecties van de lijnen niet zuiver samenvallen met die op de calque, b.v. een scheve verteke ning geven, dan zijn de bladen (A) en (C) niet evenwijdig gesteld. Door nu (A) met behulp van de verticale stel- schroeven, waarop zij rusten, een weinig te kantelen kan die volkomen parallel-plaatsing gemakkelijk bereikt worden. Deze parallelstelling behoeft slechts édnmaal te geschieden: de juiste stand t.o.v. het frame is verzekerd tijdens de verdere bewerking. De verstelbaarheid van (A) heeft echter nog grotere bete nis. Wat is er b.v. met een tekening gebeurd, indien het papier gekrompen of gerekt is Doorgaans werd de figuratie enigszins vertekend.lijnen,waar van de richting niet samenvalt met de krimprichting (voor het geval dat deze slechts in <5én richting optreedt) zullen min of meer verdraaid of omgetrokken zijn. Door nu het bovenblad een weinig uit zijn evenwijdige stand te wentelen, kan men deze vertekening aan het geprojecteerde beeld teruggeven onthoeken of ontschranken) Uit ervaring is gebleken, dat de "Procota" voor dit werk doelmatig is,vooral ook bij het "inpassen" van details. (N.B. het "indelen" bij kaartering en bij berekening van perceelsgrootten op de kaart kan wellicht vermeden

Orgaan der Vereeniging TAK | 1947 | | pagina 15