worden door de mogelijkheid te benutten,dat hulpkaart en kaartering op de juiste schaal teruggebracht kun nen worden Bij sterke onthoeking, b.v. van luchtfoto's, dient de lens conisch draaibaar gemonteerd te zijn met een correctiemo gelijkheid da halve hoekstand tussen (A) en (C) voor het scherpblijven van het beeld. De lens De lens, als zeer belangrijk onderdeel, is speciaal voor de "Procota" in Nederland gefabriceerd. Zij heeft een 0 brandpuntsafstand van 16)2 cm.voor een beeldhoek van 60 is zij tot op 0.001 nauwkeurig. Het behoeft geen betoog dat, voor de beoordeling van' do nauwkeurigheid van de resultaten, welke met dit appa raat kunnen worden bereikt, de relatieve nauwkeurigheid, waarmede de lens is samengesteld, van primair belang is. Het is daarom nuttig te weten, dat de fabrikant kosten noch moeite gespaard heeft, een lens te fabriceren, welke volkomen symmetrisch is. Ook in dit opzicht is het resul taat nagenoeg volmaakt te noemen. Buiten de beeldhoek vallende gedeelten van de kaart kunnen overgenomen worden door deze gedeelten met blad C te verschuiven en in de beeldhoek te brengen. De glasplaat (A) met calque moet dan in tegengestelde rüchting verschoven worden tot het, opnieuw scherp door komend,beeld aansluit aan het reeds overgetekende De calque en de kaart behoeven dus niet losgemaakt te worden.Men kopiüert op deze wijze gewoon door. Natuurlijk is de richting dezer bewegingen zuiver pa- rallel. Daarom glijdt het bovenblad (A) over de verstelba re geleidestroken en blijft in de juiste positie,ook wan neer men onthoekt. De Procota is geheel met de praktijk gegroeid.Hij heeft reeds volop zijn grote nut bewezen. De werkwijze is metho disch, de arbeid aangenaam. In zijn nieuwste vorm is het toestel gestabiliseerd. Natuurlijk blijft verdere uitbreiding, b.v. in de richting van fotografische reproductie mogelijk. Een eenvoudig, doch zeer practisch instelraam als los onderdeel, is be reids door de Heer Reijns ontworpen.Toorts kan door bij plaatsing van een nieuw soort kwikdamplamp (die thans nog niet in de handel is) de Procota dienstbaar gemaakt

Orgaan der Vereeniging TAK | 1947 | | pagina 16