vastgelegd in de Mn. Res. van 27 April 1847, waarbij ik me Dat het verwaarlozen van een stuk theorie ernstige gevolgen kan hebben, zal eens overduidelijk worden aangetoond met een bijna honderd jaar geleden uitgegeven Nederlands leerboek der landmeetkunde. Het zal ons meteen de gelegenheid bieden om een blik te slaan op de toenmalige toestanden. Het is een echt ouderwets boek, waarin slechts één zin voor komt die tenminste modern van stapel loopt: "In onze aan be lasting zo vindingrijke dagen Hier glimlachen we een beetje. Zoals misschien over honderd jaar geglimlacht wordt over tijdgenoten, die zuchten over het finantiSle bewind van een zo milde Excellentie als prof. Lieftinck. Het boek is geschreven naar de toestand van het jaar 184-7. Wat dat zeggen wil, kunnen enkele cijfers ons misschien het best doen beseffen. Het totaal aantal landmeters werd bij K.B. van 9 Februari 1847 vastgesteld op 85 en was als volgt verdeeld: 25 van de le klasse, maximum bezoldiging 750.- 25 2e 600.- 35 3e 500.- Een deel van deze landmeters was speciaal voor de kantoor dienst aangewezen - hoeveel, vermeldt helaas het voor me liggende boek niet. Het is getiteld: "De Kwekeling bij het Kadaster in Nederland". De schrijver was A. Soutendijk, land meter van het Kadaster en beëdigd klerk aan het kantoor der Hypotheken en van het Kadaster te Tiel. De schrijver was dus een kantoorlandmeter. Dit soort landmeters had de bewaarder tot chef - de landmeter van de velddienst stond onder de ingenieur-verificateur. Ziehier een paar gegevens over de personeelsverhoudingen véér honderd jaar, waarbij ik verder geen opmerkingen zal maken. Liever schrijf ik van blz. 1 en 2 de volledige tekst over van de exameneisen voor landmeter, zoals die waren evenals bij de overige citaten van de hedendaagse spelling bedien. Programma van het Examen voor de Aspirant Landmeters en voor de Landmeters van het Kadaster a. Voor de Aspirant Landmeters wordt gevorderd: 1. Het schrijven ener nette, duidelijke en lopende hand. 2. De grammaticale kennis der Nederlandse en Franse talen, zodanig, dat de Aspirant de eerste grondig kenne en in de twèede zo ver bedreven zij, dat hij zonder veel moeite

Orgaan der Vereeniging TAK | 1947 | | pagina 18