Do kat van G-riot on hond van Jan, Hot k'nijn van Trijn on Trui haar man, Boloofdo t'zaam driomaal de jaron, Dio dozo beoston t'zamon warcn Wij zullen maar hopen, dat Trui haar man niet zo lichtge raakt is als juffrouw Laps. De lezor neme mij niot kwalijk, dat ik hom hot nog tamelijk lange middenstuk en do kans op een vrolijke avond onthoud .Hij begrijpt reeds het slot Ik zog niets moor: maar wil vragen, Wat iodors oudheid hooft bedragen "Vool bewondering voor de behandeling der rekenkunde en meetkunde kunnen we niet hebben. Dat is in de tijd van de schrijver wel beter gedaan door iemand als De Gelder bv. Maar ernstige bezwaren rijzen bij de berekeningen, die als voorbeeld, zijn opgenomen. Afschrikwekkende voorbeelden zo als wij zullen zien. Neen, wij maken er de schrijver geen verwijt van dat hij' berekeningen, die wij bij voorkeur op de rekenmachine ver richten, logarithmisch behandelt. De rekenmachine stond immers niet tot zijn beschikking. Voor hem was er geen an dere keus, dan de directe becijfering of de logarithmische berekening. Kiest hij in ieder geval een dezer mogelijkheden en richt hij de berekening handig in, dan zou er niets op te zeggen zijn. Het tegendeel is echter waar. De schrijver heeft geen inzicht in de benaderde waarden en is een slaaf geworden van de logarithmen, waarvan hij het karakter niet begrijpt. Dat daaruit buitengewoon komische misvattingen kunnen ontstaan, zal voor al uit het slotvoorbeeld blijken. De kennis van de eigenschappen der benaderde waarden wordt ook nu door sommigen onder ons wel eens als een soort luxe beschouwd. Ten onrechte: ik meen zelfs dat er van de studie der benaderde waarden een vorming uitgaat, die verder reikt dan het gebied der cijfers: ongewild sluit het een voorbereiding tot wijsgerig denken in, omdat het de blik scherpt in het onderscheiden van hoofd- en bijzaken. Wat het cijferen betreft voorkomt het enerzijds te grof werken en aan de andere kant het peuteren met tussenbereke ningen in oneindig veel decimalen, terwijl de gegevens ruw Zijn afgerond. In het behandelde boek worden de logarithmen niet eens als benaderde getallen herkend. Niettemin worden ze over-' dreven veel gebruikt. Berekeningen niet mooie getallen wor den toch logarithmisch uitgevoerd.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1947 | | pagina 22