material was supposed to have been collected and filed by various Ministries, but in fact -little was available (Fort nightly Intelligence Revie?/ Nr. 68/1946). In Ned.Indië kwam men bij de mobilisatie van 8 December 1941 tot de ontdekking, dat zelfs de kaarten van Java zod^» nig waren verouderd, dat in allerijl gemotoriseerde verken» ningsafdelingen bij de staven werden gevormd om althans het "verkeer" (wegennet, enz.) te herzien. Tri Amerika en Engeland heeft men gedurende de oorlog de schade ingehaald. Geweldige topografische diensten werden georganiseerd, voorzien van de modernste hulpmiddelen, die enorm veel werk hebben verzet. Na de oorlog werden deze afdelingen niet zonder meer gede-' mobiliseerd.Deels worden zij thans opgelost in vredesorgani saties, wetenschappelijke instellingen enz.Daarnaast heeft de Engelse I.S.T'.D. Inter-Service Topographical Documenta tion) haar werk na de oorlog onverdroten voortgezet en van alle gebieden die varen veroverd of bezet, het nodige mate riaal verzameld om van deze landen volledige terreinstudies samen te stellen. Wat Oost-Azië betreft geeft de bovengenoemde publicatie in de "Fortnightly Intelligence Review" van 14 Maart 1946 een vrij openhartig en duidelijk overzicht: "Op het ogenblik is een volledig uitgeruste afdeling in Siam aan het werk, een andere afdeling staat ge reed voor Cambodja. Een derde is opgericht om de ver der afgelegen delen van Borneo, Celebes en de kleine Soenda-eilanden te verkennen .Hoewel de Australiërs gedurende de bezetting daarvan een behoorlijke hoeveel heid gegevenshebben verzameld, zijn er onvolkomenheden in hun kennis, die nog moeten worden aangevuld." Verder zijn er overtuigende bewijzen, dat ook in Amerika' de geografie als politiek machtsmiddel wordt erkend en be oefend. Gedurende de oorlog en het daarop volgend tijdvak zijn alle van belang zijnde gebieden van de Indische Archipel uit de lucht gefotografeerd; zijn in het buitenland terreinkundige research-centra ontstaan, waar de tot dusverre bekende geografische (topografische, hydrografische, geologische, bodem- en boskundige) kennis van deze gebieden systematisch is en wordt verwerkt en waar thans met alle kracht gearbeid wordt om deze kennis uit te breiden. 26.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1947 | | pagina 27