Tri Nederland werd door de Raad van herstel en wederopbouw uit de Ministerraad aan Prof. Tienstra, hoogleraar in de geodesie te Delft de opdracht verstrekt een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van meer coördinatie in de kartografie van Nederland. In Indië werd door de Directeur van Justitie een suggestie gedaan het Hoofd van de Kada strale Dienst, een soortgelijke opdracht te geven. Dit is principieel onjuist. Topografische en geologische bodem en boskaarteringen zijn geen landmeetkundige wetenschappen. Prof. Dr. H.J. Pos merkt in zijn opstel over "De eenheid der wetenschap en de verdeeldheid der methoden op,dat "De ontwikkeling der wetenschappen doet zien, dat de diensten der wiskunde zich langzamerhand over alle ge bieden der ervaring zijn gaan uitstrekken. Die gebieden zijn daarmede echter niet in de wiskunde opgegaan." De algemene landkaartering is momenteel in de eerste plaats een politiek geografisch en in de tweede plaats een landmeetkundig vraagstuk. Op deze basis zal een reorganisatie zich moeten voltrek ken. Na deze beschouwingen te hebben gegeven, komt kolonel Kint tot de vraag of het thans voor ons, die van de eerste wereldoorlog alleen de deining hebben gevoeld en die in de tweede oorlog een speelbal zijn geweest van internationale golven, tijd wordt ons een scheepje te bouwen,dat in de nieuwe stromingen kan koershouden. Naar de mening van de schrijver kan dat voor wat de geo grafie betreft alleen geschieden door het organiseren van een (militaire terreinkundige inlichtingen)dienst, die tot taak heeft in het koninkrijk systematisch alle terrein kennis te vergaren, welke van invloed is op de economie eh de staatkunde, door contact en samenwerking met soortgelij ke buitenlandse instellingen, die haar belangstelling op delen van het koninkrijk richten en door deel te nemen aah en op de hoogte te blijven van - deze buitenlandse activi teit. Tot bevestiging van zijn conclusies deelt Kint med®,dat gedurende de laatste oorlog van de Indische Archipel meer dan 70 grondige terreinstudies zijn gemaakt van voor stra tegie en staatkunde belangrijke gebieden, die thans worden bijgewerkt en systematisch worden aangeyuld -or-o-o-o-o—

Orgaan der Vereeniging TAK | 1947 | | pagina 28