LUCHT KAR TERING SURINAME Bij de behandeling in de 2e Kamer van het wetsontwerp "Instelling van een Welvaartsfonds Suriname (Kamerstukkén 379) sprak het kamerlid Logemann over de volgens hem volstrekt onmisbare luchtkartering van Suriname, die reeds aan de gang is. Hij merkte o.m. op "Het is mij{echter)niet bekend of die luchtkartering voor lopig is "opgezet als een kartering van de kuststrook of dat men in eens besloten heeft tot de kartering van gans Surina me. Ik zou hier een pleidooi willen voeren voor dat laatste. Ik zou daarvoor willen aanvoeren in de eerste plaats, dat de scheiding tussen een'noordelijk gedeelte, dat voorlopig er voor in aanmerking komt, omdat het direct belangrijk wordt voor de economische opbloei van Suriname, en het achterland, een vrij fictieve grenslijn te zien geeft. Maar in de tweede plaats zou ik willen opmerken, dat bij openlegging juist van het noordelijk gedeelte toch rekening moet worden gehouden met de mogelijkheden, die er in het achterland kunnen liggen en de aansluitingen, die het eventueel zal vergen. Het is bekend ,dat de luchtkartering vooral vruchten belooft op twee gebieden:dat van de bosexploitatie en dat van de mijnbouw. Misschien ook de veeteelt, wanneer bij die luchtkar tering uitgestrekte savannegebieden van gunstige structuur aan het licht zouden komen. Alle drie, althans de eerste twee, openen de mogelijkheid, die tot dusverre zelden en dan maar op kleine schaal is ge realiseerd, dat de economische bedrijvigheid van Suriname ook tot het achterland doordringt. In dit verband is het wenselijk, dat de luchtkartering daarmede een aanvang maakt, in het bijzonder in verband met de mijnbouwkundige mogelijkheden. Dan zou daarmede het Suri naamse achterland in een gans andere verhouding komen tot de kuststrook, wat betreft de economische gewichtigheid,dan ooit bestaan heeft. Ik wil er verder nog op wijzen, dat hoe groter het gebied is, dat door de luchtkartering moet worden opgenomen, hoe goedkoper het wordt per oppervlakte-eenheid, omdat men dan mindêr van het weer afhangt:,omdat er altijd wel een plek is te vinden,waar de weersomstandigheden van die aard zijn ,dat men kan doorwerken. Ik zou deze argumenten alleen willen gebruiken en op die gronden aan de Minister de vraag willen stellen hoe hij oor deelt over'de wenselijkheid om de luchtkartering, die reeds 28

Orgaan der Vereeniging TAK | 1947 | | pagina 29