kleuren zijn., op grond van. het feit, dat hij ze niet ziet. Beginnen we dus de circulaire te ontleden "Sedert de algemene vergadering in Maart 1946 is er een wij ziging in de situatie gekomen, welke het mogelijk zou maken om via organisatie en één der drie grote ambtenarenbonden tot samenwerking te geraken." zeggen de opstellers. Ons dunkt, dat de beste samenwerking sedert de oprich ting Uwer vereniging na de bezetting onder Uw corpsleden zonder enige wijziging bestaat en tot een activiteit heeft geleid, welke mag worden geprezen. Het is een gelukkig verschijnsel, dat men bij de z.g. 3 grote bonden inziet dat een kunstmatig uit elkaar scheuren van de natuurlijke eenheid van de ambtenarengroepen de ac tiviteit doodt. We verzekeren U echter dat dit lapmiddel van "gezamen lijk iets doen door de besturen dier .3 bonden" een slecht surrogaat is voor de eenheid die men bij onze juridisch zelfstandige met volledig zelfbeschikkingsrecht toegeruste organisaties binnen het Centrale-raam,aantreft. In het begin van de ambtenaren-vakbeweging was er niet een splitsing naar allerlei richting en stroming. De amb tenaren-organisaties, die reeds tientallen jaren bestaan, hadden slechts tot grondslag de wil om allen te verenigen en de ambtenaren aan een behoorlijke rechtspositie te hel pen. Ze waren naar hun aard algemeen. Eerst toen de grote politieke beroering kwam plantte deze zich via de eis om sociale gerechtigheid voort in de werknemers-organisaties en later ook in de ambtenaren- vakbeweging. Omdat de niet-algemene bonden van het N.V.V. 'zich al gemeen noemden, doch inderdaad eeii bepaalde partij-politiek vertegenwoordigden,of voorstonden, noemden de oude echte algemene bonden zich ter onderscheiding "neutraal". Dat was niet een levenshouding, dat was een in de histobie opgekomen en destijds verstaanbare aanduiding van onpoli tieke houding. Uiteraard waren de leden van die organisaties niet neu traal, of hielden zich neutraal t.a.v. bijvoorbeeld gods dienstige belijdenis of partij-politiek. Men vond in die or ganisaties zowel personen, die in enig kerkelijk ambt dien den als zij die deel uitmaakten van vertegenwoordigende li chamen b.v. als wethouder of raadslid. 30

Orgaan der Vereeniging TAK | 1947 | | pagina 33