Laten we het maar weer eens opnieuw zeggen waar het bij ons om gaat. Er zijn allerlei levensverbanden,waarin moet worden ge werkt. Eén er van is de werkgemeenschap, waarin men is op genomen. In die werkgemeenschap moeten de verhoudingen, de prestaties, de rechtspositie, de functionele indeling enz. op de best mogelijke wijze geregeld worden om tot uitdrukking te komen. Daarbij moet men gedragen worden door het besef dat de Ambtenaren als geheel een dienende taak hebben. Het is even groots als simpel voor lie niet volslagen onwillig is dit te verstaan. De tegenstander behoeft dit niet te belijden. Hij vragen slechts, dat hij in een democra tisch bestel het oirbaar acht, dat ambtenaren zich op zo'n grondslag verenigen. Eh als hij dat beaamt, en dat moet hij wel doen wil hij niet voor een fascist worden versleten, dan moet hij tevens, wil hij een der grondrechten, n.l. dat van het recht van vereniging en vergadering niet ondermijnen en daarmede eigen bestaan verzwakken, leren aanvaarden, dat tienduizenden per sé niet bij een der drie andere centrale' bonden, zich willen aansluiten, doch in de Centrale van Rijks'- personeel thuis gevoelen en hun eigen juridisch,zelfstandi ge, zelfbeschikkingsrecht voerende vakorganisaties wensen te bezitten. En dan is het verder overbodig op elk argument der cir culaire in te gaan;voor een enkel punt nog een uitzondering hierop. De mededeling, dat de vakbestuurders der drie bón den, waarbij de schrijvers der circulaire zijn aangesloten, voorheen elkaar in het overleg bekampten en het Departement de lachende derde was en dat zulks door gezamenlijk overleg thans niet meer geschiedt, moge voor rekening blijven van de schrijvers. Hat hebben we aan die onthullingen uit die kring Immers niets De T.A.K. gaat gewoon zijn gang. Hij-doet wat zijn hand vindt om te doen en verricht zijn arbeid mat succes. De voorstelling alsof het Departement op listige wijze moet worden beslopen om verbetering aan te brengen,is, men vergeve het ons, wat kinderlijk. Een zaak is goed en wordt door alle vertegenwoordigers in het overleg belicht en bij niet onmiddellijke inwilliging' van redelijke wensen zet men de actie voort. Dan wel een be paald voorstel blijkt onjuist te zijn en men neemt het terug. Zo was het en zo is het nu nog De overtuiging voor een redelijke zaak te strijden is het wapen in een eerlijke strijd,

Orgaan der Vereeniging TAK | 1947 | | pagina 35