niet enige machtsfactor. Ambtenaren hebben geen stakings-- recht,evenmin als het Departement altijd neen kan blij ven zeggen op hetgeen allen als redelijk aanvaarden. Tenslotte wordt aan U gevraagd om positie te kiezen, niet alleen op godsdienstig, cultureel en politiek ter rein, doch om zulks te doen ook op sociaal gebied. Wij kiezen allen, man voor man ,elke dag op sociaal ge bied positie. Wij delen ons niet in stukjes. Wij zijn even goed als die der aangeslotenen bij de drie andere bonden mensen die telkens op allerlei gebied stelling kiezen; alleen maar als ambtenaren verenigen wij ons uiteraard als zodanig en reeds daardoor kiezen we positie op soci aal gebied. Onze taak,wel verstaan is van sociale aard en ligt besloten in het dienen van de gemeenschap, Over de wijze waarop en de voorwaarden waaronder praten we als ambtenaren onder elkaar, allen met allen omdat we juist op dit gebied elkander als belast met een deel van de totale taak, welke het ganse ambtenarencorps ter vervulling is gegeven, ontmoeten. Ieder met zijn eigen vi sie, verkregen onder beïnvloeding van de Godsdienst dië hij belijdt, van de zedelijke normen, die hij voor zich aan* vaardt, van de politieke overtuiging die hij is toegedaan. Een waarachtige verdraagzaamheid, een wil om met elkaar te overleggen wat het beste voor Nederland en voor zijn dienaren is, een'wil om elkanders standpunt aan te horen en te overwegen ,wat ieder te berde brengt, dat, ja dat eerst zoü heilzaam zijn voor ons geliefd Vaderland, voor het volk,dat in nood verkeert en voor het ambtenarencorps. Doch zo ver zijn wij na twee wereldoorlogen nog niet. Wij moeten constateren: de onbekookte strijd der drie zuilen om de ambtenaren aangesloten bij de C.R.P. en het Ambte naren Centrum uit de overleginstanties te stoten, ze de adem af te knijpen, ze uit te schelden voor bekrompen we zens. De een is spoediger de demoralisatie van de oorlog en de bezetting te boven dan de ander.Het aantal ambtenaren, dat zich van dit gedoe afkeert neemt gestadig toe. Ondanks het gesignaleerde euvel en ondanks de aanhang van het Amerikanisme,ook onder de ambtenaren, tot uitdruk king komende in de wens om in elk geval tot een massa te behoren, stijgt het aantal ambtenaren, dat zich beraadt over eigen taak, binnen het raam van het geheel, en sluit zich bij de zelfstandige ambtenaren-vakbeweging aan. H.Steketee 2e Voorz. C.R.P. -o-o-o-o-

Orgaan der Vereeniging TAK | 1947 | | pagina 36