De procedure, die Mj de herverkaveling wordt gevolgd, voor rechtskwesties en schadevergoedingen staat beroep open bij de Rechterlijke macht, ten -.aanzien van doelmatigheids kwesties bij de Raad van Beroep. Een deel der oorlogs- en bezettingsschade wordt door de ze wet opgevangen. Een regeling voor die vergoedingen geeft het geenszins: de beoogde voorzieningen van de grond zijn ingegeven uit overwegingen van zuiver landbouwkundige aard. wijkt in verschillende opzichten af van de bepalingen in de bes taande Ruilverkavelingswet In korte trekken is de gang van zaken aldus: Een herverkavelings-commissie, bijgestaan door plaatselijke deskundigen en commissie van vertrouwensmannen is met de uitvoering belast. De h.c. maakt een lijst op van rechthebbenden en een re gister van de uitkomsten der schattingen van de in het blok opgenomen onroerende goederen. (Als de waarde wordt aange merkt, die van vó<5r de oorlogshandelingen). In tegenstel ling tot het overeenkomstige art 11'R.Wet, kunnen in het blok ook worden opgenomen de parken, de gedenktekenen met bijbehorende torreinen, goed van rechtspersonen, die bevor dering van natuurschoon ten doel hebben en onroerende goe deren, bestemd voor andere bedrijven dan land-, tuin-, bos bouw, veehouderij, jacht of visserij (art. 9 ontwerp). Na een termijn, lang genoeg om bezwaren in te dienen én te bespreken, wordt,eventueel na rechterlijke beslissing,do lijst definitief gesloten. De rechten staan nu vast. Do waarde in kavels staat daardoor ook vast. Do werkzaam heden voor de herverkaveling behoeven niet te wachten op de resultaten van het rechtsgeding. Benadeling van eigena ren behoeft, gezien de ervaring bij reeds uitgevoerde ruil verkavelingen niet te worden gevreesd. Vorming van te kleine, dus niet-exploiteerbare kavels, wordt tegengegaan. In dergelijke onbelangrijke gevallen wordt de waarde in geld uitgekeerd.(art5, laatste lid). Beslissingen van de h.c. met betrekking tot gegadigden, die hun bedrijf op Walcheren definitief willen (of moéten) verlaten, kunnen slechts worden genomen, art.47-61) met goedkeuring van de minister van Financiën, onder wie het beheer van de staatsgronden ressorteert. Alle pachtovereenkomsten, ook overdrachten yan onroerend goed behoeven de goedkeuring van de h.c. de grond komt mede

Orgaan der Vereeniging TAK | 1947 | | pagina 39