Jordan, de Duitse leermeester der Geodesie, heeft reeds in 1397 gezegd, dat een gedrukt verkrijgbare kaart voor de gemeenschap onvergelijkelijk grotere waarde bezit, dan de in een of ander ambtslokaal zorgvuldig bewaarde, met de handgetekende kaart (origineel). De gedrukte kaart' verhoudt zich tot de originele tekening als een openba re bibliotheek tot een geheim archief. Dit is tegen woordig in liet tijdperk van het papier en van tot grote prestaties in staat zijnde druktechnieken, waartoe ons de verder tot ontvmLkkeling gekomen kuituur, tot meer intensieve werkzaamheid in onze vaderlandse levensruim te gevoerd heeft,niet minder waar dan 40 jaar geleden. Het doel der opmetingswerlcen is nagenoeg in alle ge vallen het plan of de kaart; de uitwerking van deze ar beid hangt af van de vermenigvuldiging der plans of kaarten, van hun gebruik door zoveel mogelijk belangheb benden. Er is slechts één reden, die tegen de versprei ding der plans en kaarten pleit: de militaire landsver dediging. Teneinde aan de techniek en het bedrijfsleven geen on nodige schade te berokkenen, is het verbod der verbrei ding van plans en kaarten, beperkt tot de vestingsge- bieden en militair gewichtige landsgrenszonefs. Voor de vermenigvuldiging van kaarten en plans staan tegenwoordig de meest verschillende soorten technieken ten dienste, een haast onoverzienbaar aantal van syste men; een grondige beschrijving daarvan zou een dik boek kunnen vallen en zou toevertrouwd moeten worden aan een in de reproductietechniek doorkneed specialist. Doelbewuste vermenigvuldiging vergt, uit de overvloed datgene te vinden,wat met de minste kosten het beste resultaat voor het beoogde doel der plans doet ontstaan. Er zullen thans slechts de meest geschikte ingevoerde werkwijzen voor de reproductie van grondboekplans en o- verzichtsplans in zoverre beschreven worden, als voor de gebruiker der plans welkom is ter beoordeling van plankopieën en hun aanwendingsmogelijkheden. Voor een' eerste overzicht zijn twee belangrijke hulpmid delen zie voetnoot volgende bladzijde) in het me chanisch kopiëren aan te wijzen. I2 de chemische of mechanische werking van licht op 9.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1947 | | pagina 10