daarvoor bijzonder ontvankelijke lichtgevoelige lagen schichten) 2- het overbreng ook andere kleure en van drukinkt (niet alleen zwart doch n) van een drukvorm op papier. Er zijn veel chemische stoffen, die onder de invloed van licht verkleuren of veranderen in hun chemische sa menstelling. Die verkleuring kan reeds door licht ontstaan b.v'. fotografische daglichtreproductie met daglichtlcopiëer- papier) of pas tijdens de ontwikkeling in een bepaald bad optreden (fotografische ontwikkelplaten, heliografiepla ten) Legt men in een kopiëerraam, op een (met een dergelij ke lichtgevoelige laag bedekt, papieijhet op een door schijnend papier getekende plan en belicht en ontwikkelt men die lichtgevoelige laag, dan ontstaat een fotoche- mische kopie van het plan. Men spreekt hier van directe' kopie volgens het doorlicht" systeem. Dergelijke syste men zijn de negatieve heliokopie (witte tekening op blau we achtergrond) en de positieve heliokopie donkere te kening op witte achtergrond) Voor'beiden is nodig een ontwikkelbad. Dit heeft het nadeel, dat het pppier tijdens het nat worden en drogen werkt. Dit nadeel van natte systemen wordt tot op zekere hoogte ondervangen door halfvochtig- en droogsystemen Bij t eerste wordt het ontwikkelen van de belichte pa pierkant bewerkt door het bestrijken met een lichtbevoch- tigde spons (b.v. antimonia-systeem) Bij droogprocédé (Ozalid- en fotogay-systeem) wordt de belichte kopie in gas b.v. ammoniakgas) ontwikkeld. Is de originele tekening op dik papier vervaardigd,dan zal de directe kopie een -on-scherpe tekening vertonen, omdat bij het doorlichten het licht op de weg van de te kening dóór hèt tekenpapier tot het kopiëerpapier ver strooid wordt. voetnoot); Wittwe R. "De vermenigvuldiging van techni sche tekeningen door middel van modern reproduceren"; Schwéitz. Zeitschr. für Vermessungswesen und Kuituurtech niek, 1924 p. 182 v. Barthel R. "De vermenigvuldiging van techn. tekeningen' door middel van modern repr." Schw.Zeitschrf.V. und K. 1929 p. 129 v. 10.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1947 | | pagina 11