Een lichtgevoelige film wordt hier op het plan gelegd, de gevoelige zijde tegen de tekening, de film wordt van de achterzijde belicht. Van het witte papier wordt het licht op de film teruggekaatst, behalve daar waar zwarte,gele, bruine en rode lijnen op de tekening voor komen, omdat deze kleuren het licht absorberen. In een waterbad blijven die delen der lichtgevoelige filmoppe'rvlalcte, welke dubbel (direct en teruggekaatst) licht ontvingen, als donkere laag aanwezig, terwijl de gedeelten, die slechts direct en geen teruggekaatst licht ontvingen, afgespoeld worden. Aldus ontstaat Tn glasheldere tekening op een donkere achtergrond, pre cies als bij een fotografisch negatief. Van dit negatief wordt de tekening ,op een wijze als boven is vermeld, op de drukplaat als drukvorm (voor de nog verder toe te lichten chemische druk), gekopieerd. Men kan ook een verharde, maar nog vochtige, voor vette verf onvatbare slijm- of gelatinelaag aan de op pervlakte prepareren (looien) en vatbaar voor vette verf maken. De onbelichte partijen,van een op die slijto- laag gebracht heliokopiepapier, oefenen deze prepare rende werking uit en aldus is het mogelijk de lijnteke ning van een plan in voor vette' verf vatbare partij en - over te brengen op een slijm- of gelatinelaag, welke op een metaalplaat is gegoten. Brengt men met een inktrol vette verf op de aldus geprepareerde laag dan neemt slechts de, voor vette verf vatbaar gemaakte, lijntekening verf aan en staat deze later weer af aan een,met de ingerolde "schicht" in aanraking gebracht papier. Volgens dit beginsel wordt gewerkt bij licht-transparant-druk of gelatine- plandruk. Hiermede zijn we reeds op het gebied der druktechnie ken geraakt en moeten wij in het kort het tweede hulp middel, de overbrenging van drukverf (inkt) van een drukvorm op papier, beschouwen. Bij "hoogdruk" (boekdruk, galvanoplaatiek, stereo typie, clichédruk, houtsnede etc.) staat de drukvorm "verhoogd"op de drukplaat. In de hoo^drukpersen wordt drukverf (inkt) door inktrollen op de drukvorm gebracht en hiervan door een rollende beweging op het papier. Afgezien van kleine kaarten, in clichédruk als boek druk vermenigvuldigd, wordt hoogdruk bij de reproduc-

Orgaan der Vereeniging TAK | 1947 | | pagina 13