tie vail plans en kaarten practisch niet meer toegepast. Tengevolge van de grote kosten, verbonden aan het ver krijgen van de drukplaten, is de boekdrukwer kwijze met hooggeëtste zinkplaten waarmede schitterende drukken werden verkregen) tegenwoordig uit de praktijk der kaar- tenreproductie verdwenen. diepdruk (kopergravure, steengravure, ets en staal gravure enz. is de klassieke werkwijze voor kaarten- druk. Hier is de tekening verdiept in de vlakke metaal- of steendrukplaat gegraveerd of chemisch geëtst. In de diepdrukpersen worden bij inrollen der drukpla ten alleen die "verdiepingens? met verf (inkt) gevuld. Het gepolijste plaatvlak wordt vóór het afdrukken bevrijd va:, verf. Het onder grote druk op de drukplaat gebrach te papier neemt de kleur (inkt) uit de "verdiepingen" over. Diepdruk levert de fraaiste drukken, doph is, wan neer met de hand gegraveerd moet worden, in plaats van het chemische diepetsen, zeer kostbaar. Hoog- en diepdruk berusten op een mechanische werkwijze; vlakdruk lithographie, foto-lithographie, lichtdruk van metaal of met behulp van gelatinelaag, herdruk,gum mi druk, offsetdruk) is een chemisch proces of een Indi recte druk. De drukvorm, in dit geval de tekening op het plan, ligt nóch verhoogd, nóch verdiept op de drukplaat,doch in het vlak zelf,als dunne laag. Het verloop van het drukken berust op het onderling afstoten van vet en wa ter. Op de met water bevochtigde en voor vet onvatbare drukplaat (kalksteen, zink, aluminium, met vochtige slijm of gelatinelaag) staat de tekening van het plan als vliesdunne laag, die voor water onvatbaar is,voor vet daarentegen wel vatbaar is. Zij kan met de hand aangebracht zijn (vet lithografiekrijt of vette inkt), zij wordt in de regel als lichtdruk door kopiëren er op gebracht (fotolithographie, fotomechani sche reproductie, reflexprocódeals afdruk opgebracht (omdrukpapierof gelooid (gelatineplandruk) Holt men deze drukvorm met vette verf in, dan neemt alleen de voor vet vatbare tekening die kleur aan en staat haar daarna aan het te bedrukken papier af. In de nieuwrere snellopende vlakdrukpersen wordt de kleur van de druk vorm niet dadelijk aan het papier medegedeeld, doch eerst

Orgaan der Vereeniging TAK | 1947 | | pagina 14