typerende schets'aangestipt, Lien dient nog te weten, dat evenals het originele plan en de beide voor de dienst fungerende plankopieën, bijgehouden en is het middel tot verkrijging van bijgewerkte plankopieën tegen goedkope en snel uitvoerbare reproductie op elk willekeurig tijdstip (Positieve heliografie, Ozalidsysteem, Gelatineplandruk) Van deze mogelijkheid maken tegenwoordig de Gemeentelijke en Staatsbedrijven, de techniek en de vrije bedrijven, al gemeen gebruik. De reproductie van overzichtsplans 1/5000 en 1/20000 vergt reeds het oplossen van groter moeilijkheden op het gebied der reproductie-techniek tengevolge van de klei nere schaal, de fijnere plantekening, en het ruimer ge bruik van deze plans. Het reproductiewerk wordt door de kantonnale kadasterbureaur aan particuliere grafische instituten ter uitvoering uitgegeven.De uniforme uit voering is door voorschriften en uitvoeringsvoorbeelden van de Bond geregeld. (Sie voetnoot). De vermenigvuldiging geschiedt in vierkleurendruk (Si tuatie en schrift zwart, bodemgesteldheid bruin, water blauw, begroeiing groen). Voor gebergteplans,waarin door fotogrammetrisch gekaarteerde hoogtelijnen, rotsgebieden aangegeven zijn, komt als vijfde kleur een grijsdruk van deze rotskrommen erbij. Omdat in één druk slechts één kleur gedrukt kan worden,' moeten terwille van de reproductie, kleuruittreksels ge tekend worden, d.w.z. de totale planafbeelding wordt naar de te drukken kleuren in onderdelen gesplitst en elk deel (kleuruittreksel) op een afzonderlijk vel papier ge tekend. Het reproductieproces vanaf het ontstaan der originele overzichtskaart tot de oplagedruk zij door de volgende elke reproductie -in. richting haar eigen werkwijzen toe past, zijnde varianten van algemeen bekende methoden en bijzondere toepassingen;de volgende opmerkingen zijn dus niet algemeen geldig Voetnoot: Richtlijnen van het eedgenootschappelijk Justi tie- en Politiedepartement voor de vermenig vuldiging der overzichtskaarten bij het Kadaster van 25. Juni 1930 met de daarbij behorende voorbeelden.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1947 | | pagina 16