practisch geen licht doorlatende ,laag overtrokken zijn'. goedkoper wanneer in plaats van vier- of vijf kleurendruk slechts den of tweekleurige reproductie nodig is. Hoewel de leesbaarheid der topografische kaarten door de meer kleurige druk zeer wordt verhoogd, springt de vereenvou diging van het proces wel zeer in het oog wanneer plans op de schalen 1/2500 tot 1/1000 gereproduceerd moeten worden en tengevolge van de grote schaal de kosten per ha. van de meerkleurige reproductie zeer hoog worden. Er zijn echter nog andere redenen, welke' v~n belang zijn om de grootst mogelijke vereenvoudiging van het reproduc tieproces na te streven voor overzichtskaarten op grote schaal van bebouwde gebieden, welke aan voortdurende veranderingen in de bebouwing onderhevig zijn. De techniek is hier het beste gediend dorr "bij "zijnde plankopiedn en het ideaal wordt bereikt, wanneer elke bestelde plankopie als enkelvoudige reproductie verkre gen kan worden van de bijgehouden reproductie-tekening, zelfs wanneer dit slechts nodig is voor een eenkleurige kopie. De voor de meerkleurendruk dienende kleuruit- treksels worden immers eveneens bijgehouden.De kosten van meerkleurige fotomechanische reproductie veroorlo ven de druk van nieuwe oplagen slechts met tijdruimten van 10 tot 20 jaar, hetgeen voor gebieden van landbouw, houtvesterij en alpenbedrijven, waar weinig veranderingen voorkomen geen bezwaar is, doch voor bebouwde gebieden daarentegen zou gelijkstaan roet het gebruik van verou derde plans. Op grond van het vermelde wordt door de meetdienst der stad Zürich voor de eenkleurige reproductie der overzichtsplans 1/2500 tot 1/5000 de plantekening als' negatief gegraveerd op cellon folio's, welke met een Dit negatief, dat in hoofdzaak met behulp van de pan- tograaf wordt ingegrift, veroorlooft op elk tijdstip,en kelvoudige positieve kopieën op sepiapapier of, bij gro tere oplagen, zinkdrukkopieën op voordelige wijze te ver krijgen. Bertschmann S. '''De nieuwe overzichtsplans der stad Zürich. Zwitsers tijdschrift voor Vermessung und Kui tuur te'chili ek 1934 t>.' 12' ff".

Orgaan der Vereeniging TAK | 1947 | | pagina 18