Bijhoudingen op het originele negatief zijn zeer gemakke lijk mogelijk: de oude tekening wordt met een vloeibaar op te brengen en daarna stollende laag bedekt en de nieuwe toestand wordt weer met de graveernaald aangebracht. In het kanton Geuf, waar men nog niet beschikt over speciale inrichtingen tot het behandelen en opbergen van het brandbare cellon-materiaal, wordt de eenkleurig te' reproduceren overzichtsplantekening 1/2500 op aluminium- platen, aan beide zijden met tekenpapier overtrokken, getekend en de eerste reproductie vervaardigd door re flexsysteem, waarna de zinlcdruk wordt doorgevoerd. Daar bij worden oók drukken op Kodatrace-transparant-materiaal vervaardigd, die in het vervolg regelmatig bijgehouden worden en op ieder ogenblik tegen geringe kosten de ver vaardiging van bijgewerkte plankopieën mogelijk maken. (He liografie, Ozalid, Gelatineplandruk enz.). Door een juiste tegenstelling in de lijndikten kan ook in eenkleu rig vermenigvuldigde plans een goede leesbaarheid be reikt worden, zoals de oude eenkleurige kaartgravures voldoende aantonen. De in Zurich en Geuf bereikte voordelen met de een kleurige reproductie zijn in hoofdzaak ook te bereiken bij meerkleurige reproductie van overzichtsplans 1/5000 en 1/10000. Tot dit doel verdient het aanbeveling,in ver band met de oplagedruk, niet alleen de gebruikelijke drukken op transparant materiaal, doch ook een zwarte- verzameldruk op lcodatrace-materiaal te vervaardigen ën deze in het vervolg evenals het originele grondboek plan, geregeld - dus niet alleen op gezette tijden - bij te houden. Daardoor staat een gemakkelijk bij te houden druk op transparant-materiaal ter beschikking, welke' veroorlooft, op elk gewenst ogenblik bijgewerkte plan kopieën iïi enkelvoud te vervaardigen tegen billijke prijs. De in de regel naar voren komende wens van gemeente lijke instellingen naar gekleurde, gemakkelijk leesbare represent abele plans stemt aldus gemakkelijk overeen roet de vorderingen der toegepaste techniek, waardoor men steeds bijgewerkte plankopieën bij de hand kan hebben. Eerste doel van de vermenigvuldiging van plans dient te zijn,het met openbare middelen (gemeenschapsbijdragen) vervaardigd kaartmateriaal snel en tegen aannemelijke prijzen ter beschikking te stellen van het bestuur en de gemeenschap .Niet openbaar verkrijgbare plans zijn braak- 18.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1947 | | pagina 19