no. 2,enz. de zijden. AB en AT. Degene die aan de zijde AB staat heeft af le es trommel en raicrometer gemakkelijk onder zijn hereik, maar hij die de schaalverdeling op arm CD be dient, heeft het niet altijd zo gemakkelijk. Liggen de te kaarteren punten dichtbij de zijde BE dan kan het voorkomen, dat het moeite kost om afleestronmel en mi* crameter goed te bedienen. Daarom, geve men de te kaar- teren punten ruitsgewijs op, beginnend met die, voorko mend in ruit no, 1, vervolgens die voorkomen in ruit In de praktijk nummert men de ruiten niet. De gang van zaken werd hier op die wijze omschreven ter ver duidelijking. De verschuibare arm CD wordt bij het kaarteren van B naar A bewogen, afgezien van kleine verschuivingen heen en terug van maximaal een ruit. fjorden de punten gegeven in ruitsgewijze volgorde,heen en weer gaande evenwijdig aan AB, dan moet de zware ver schuifbare arm steeds de hele weg AB heen en weer af leggen. Daardoor slijt het instrument onnodig en de ar beid neemt ook veel tijd in beslag. Wordt daarentegen de ruitsgewijze volgorde der punten gegeven heen en weer gaande evenwijdig CD, clan behoeft bij het kaarteren der punten in hoofdzaak slechts het' lichte wagentje, dat de piquoirs draagt waarmede ge- kaarteerd wordt, op arm CD verplaatst te worden en wel telkens over kleine afstanden. Yooral wegeis de steeds optredende veranderingen in de atmosferische toestanden (temperatuur en vochtge halte is het zeer gewenst de aanleg van een plan zo snel mogelijk uit te voeren om rekken of krimpen van t papier tijdens de behandeling zoveel mogelijk te beper ken Zijn alle punten en ruitpunten gekaarteerd, dan verwis selen de personen, die de coordinatograaf bedienen,van plaats. Alle punten worden gecontroleerd; voor de ruit punten geschiedt dit slechts hier en daar. Ter illustratie volgt nu een voorbeeld van een plan* blaadje en daaronder de volgorde der punten voor een plan, dat in het tweede kwadrant is gelegen.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1947 | | pagina 23