"uiterst gelegen punten op het planblaadje te kaarteeren, "teneinde zich vooraf te verzekeren,dat de voorstelling "op het werkplan mogelijk is. Langs de randen van het planblaadje worden bij de ruit- lijnen de daarbij behoorende coördinatencijfers gesteld. Tevens wordt daarop aangegeven de stand van het ruiteh- net; men kiest daartoe twee ruitlijnen als assen, waar» van het snijpunt zooveel mogelijk in het midden van het papier is gelegen. De eene as snijdt de beide lange, de andere de beide korte zijden yan het blad; de afstanden van drie dezer snijpunten tot de naastbij gelegen hoek- punten van het blad worden op het planblaadje vermeld. Voor de lijst van coördinaten kan worden gebezigd het hermetingsformulier no. 6. In verband met den bouw van den coördinatograaf zal men, wat betreft de volgorde, waarin de punten zullen worden gekaarteerd, onderscheid moeten maken voor de kwadranten, waarin zij zijn gelegen. Bevat het plan punten, gelegen in het eerste kwadrant, zoo zal men de kaartering aanvangen in de reeks van ruiten, evenwijdig aan de X-as, die de punten met de grootste ordinaten bevat; deze punten worden dan ruit voor ruit gekaarteerd. Na afwerking van deze ruiten- reeks, zal men de kaarteering in tegengestelden zin ver- volgen voor de punten in de aangrenzende ruitenreeks en zoo vervolgens. Voor het derde kwadrant volgt men de- zelfde werkwijze. Voor het tweede en vierde kwadrant wordt de kaarterihg op de doelmatigste wijze uitgevoerd door ze aan te van- gen in de ruitenreeks, evenwijdig aan de Y-as, waarin de punten met de grootste abscissen zijn gelegen; deze reeks zal men weder geheel afwerken, daarna in tegengestelden zin de naastbij gelegen reeks in behandeling nemen en zoö voortgaan tot alle everovijdig aan de Y-as gelegen ruiten- reeksen zijn af gekaarteerd. Vanneer de aanvrager bij het opmaken van de coördinaten- lijst de hierboven aangegeven volgorde in acht neemt, dan bevordert hij hiermede de vlotte bewerking op den coördi- natograaf en werkt er tevens aan mede,dat het mechanisme van het toestel zoo min mogelijk wordt geschaad. De coördinatograaf bevat twee grondschalen, te weten "ld 1000 en 1 d 2500. Vanneer kaartering op een. andere schaal noodig is, zullen de coördinaten der te kaartee- punten een omwerking moeten ondergaan; zoo zal men voor 24

Orgaan der Vereeniging TAK | 1947 | | pagina 25