aangrenzende plan moet worden overgebracht. Het ge bruik van het ruitennet is meestal noodzakelijk. wellce aan de omtrek van het blad komen te liggen, dè gunstigste positie verkrijgen. Hierna worden de hoek punten van de rechthoek doorgeprikt op het ruitennet 1 2500en kan men dit verder als planblaadje afwer- Het inschakelen van het oude plan 1 2500 in deze bewerking zal meestal overbodig zijn. Toch kan het nut tig worden, wanneer men bv. vooraf wil beoordelen in hoeverre de figuratie langs de randen op het te kaar teren blad moet voorkomen, dan wel of deze naar het' Wanneer het oude plan 1 éi 2500 sterke indeling ver toont of wanneer het om andere redenen niet nauwkeu rig op schaal is, bestaat het gevaar dat men, alleen met behulp van het kaartblad 1 éi 2500 een plan aan leggende, voor teleurstellingen kan komen te staan dit vooral, wanneer de randpunten dicht bij de omtrek van het papier liggen. In zoTn geval verdient het zé ker aanbeveling de zeer dicht bij de rand van het pa pier gelegen figuratie van het plan op het planblaadje te kaarteren. Indien het nieuwe kaartblad moet worden aangelegd op een andere schaal, dan waarop de coördinatograaf is ingericht (1 éi 1000 en 1 2500 ),dan is het zeer ge wenst, behalve de coördinaten der punten, ook die wel ke bij de eindpunten der ruitlijnen zijn vermeld, met de zelfde factor te vermenigvuldigen, óf door hetzelfde getal te delen. Wordt dit nagelaten, dan is het soms moeilijk uit te maken wat de bedoeling is. Plaatst men bij de eindpunten der ruitlijnen de werkelijke coördinaten zowel als de omgerekende, dan is verwarring uitgesloten. De aangegeven schaal kan anders wel eens misleidend werken. Aan de hand van H.T.W. "Landmeetkundig Tekenen en deze uiteenzetting kan voldoende inzicht worden ver kregen in de inrichting van de coördinatograaf. Dit is van belang om te voorkomen, dat de nogal eens optre dende gebreken in de planblaadjes, welke worden toege zonden aan het C.T.0. een snelle en nauwkeurige aan leg der nieuwe ulans belemmeren.. 26. C A 0 jd -O-O-O-O-O-

Orgaan der Vereeniging TAK | 1947 | | pagina 27