ongeveer gelijke omvang terug - kan men onwillige ei genaren dwingen tot verkaveling. Hier ook heeft men rekening te houden met het feit, dat in een gemeenschap personen kunnen voorkomen, die noch het algemeen belang, noch zelfs hun eigen belang voldoende inzien. Voor dezulken is dwang in de eerste plaats noodzakelijk. Omdat de bedrijven op Walcheren rendabel moeten zijn - een persoonlijk belang voor betrokkenen - mogen die niet te klein worden. Er is bovendien ruim 3000 h.a. verdwenen door de inundaties en door indijking. Derhalve is ook dwang no dig, om de overschietende boeren elders - in hun eigen belang - onder te brengen. Het Wetsontwerp valt in tweeën uiteen. Er is eerst de normale ruilverkavelingsprocedure. Daarnaast zien wij de herziening van de bedrijfsgrootte, waarbij valt op te merken, dat de Hc. de pachters aanwijst, terwijl zij land ,in gebruik bij de eigenaar, doet verpachten aan een bepaalde pachter. Ditis pachtdwang, enigszins analoog aan de huur- dwang, neergelegd in de Woonruimtewet 1947 Het hoofddoel blijft de agrarische wederopbouw van Walcheren. Jacht- en tiendrechten worden genoemd in de art. 12 en 80. Naar de mening van verschillende Kamerleden' komen deze op Walcheren niet voor en is dus vermel ding overbodig. De Regering neemt echter het zekere voor het onzekere. Men kan nooit zeker weten of deze rechten bestaan. Het herverkavelingsblok kan ook gronden bevatten buiten het geïnundeerde gebied. Terreinen ten dele liggende in en ten dele buiten het geïnundeerde zullen binnen de grenaen van het blok als één geheel worden behandeld. De belangrijkste van de voorgestelde wijzigingen is wel die van art. 15. De nieuwe tekst luidt als volgt 1. Sr is een Herverkavelingscommissie, bestaande uit ten hoogste vijftien leden, die door Ons worden be-

Orgaan der Vereeniging TAK | 1947 | | pagina 37