tussen Vlie en Lauwers tot het terrein van zijn onder zoek gemaakt. Dan eindigt het onderzoek omstreeks 1795, het tijdstip waarop van een zelfstandig Fries recht niet meer kan worden gesproken, al vertoont het nog eigen trekken Tenslotte zijn de verveningen buiten beschouwing gelaten, omdat die voor de lage verveningen reeds uitvoerig werden behandeld door D. Wichers-Wierdsma in zijn geschiedenis van het adm. toezicht op de lage verveningen in Friesland 1835 en hoge verveningen bijïia niet voorkwamen De ontwikkeling van het grondbezit in dit deel van ons land is zeer interessant. Mr. Winsemius bespreekt de verschillende opvattingen daarover. Dit de oude historie is ons een stel Friese wetten overgebleven, maar een volledige codificatie van het waterstaatsrecht bevatten die bij lange na niet. Een goed schema van de oud-Friese rechtsorganisatie is ook blijkens von Richthofen en Jaeckel niet op te stellen. De vroegere bedijkingen zijn voor een belangrijk deel wel terug te vinden. Voor de kennis van de ontwikkeling van het dijkrecht is dat wel nodig gebleken. Het is alweer het kadastrale archief, dat zeer duidelijk wijst op deze bedijkingen (dus ook op zeer oude landaan winningen, al dienden de dijken oorspronkelijk slechts als waterkering en niet als middel tot inpoldering). In het hier besproken werk komen vele voorbeelden voor van de uitbouw van dijkorganisatiesWij maken kennis met de Upstalboom, het in de 11e, 12e en 13e eeuw werkende verbond van de Friese zeelanden, welk verbond zich o.m. bemoeide met het dijkrecht en 17 keuren en 24 landrech ten opstelde, die algemeen van kracht waren. Scelta's, grietmannen, aeega's, atten en orkenen komen uit vroegere eeuwen tot ons naast zoenlieden en post meesters, schouten en schepenen. De schrijver vertelt ons bij de behandeling van de on derhoudsplichten van zeedijken over de voor-kadastrale tijd, toen in de plaats van zuivere opmeting een eed van de onderhoudsplichtige werd gevraagd,welk recht van beëedigde aangifte van de grootten omstreeks 1500 reeds tot een hogere ontwikkeling was gekomen, immers,

Orgaan der Vereeniging TAK | 1947 | | pagina 39