DE TECHNISCH AMBTEgAAR VAN HET g^D^g^g_gN_^^QEKat-.'lgT Inleiding. In het Octobernummer van ons Orgaan werd door schrijver dezes de aandacht gevestigd op de plaats van het Kadaster in het huidige maat schap pij verb and. Het betoog wilde belangstelling wekken voor het feit, dat ook de kadastrale dienst gedurende de 120 jaren van zijn bestaan de ups en downs van het geestesleven in ons land heeft doorworsteld. Hoezeer nu het gedachtenleven der maatschappij zijn stempel drukt ook op het Kadaster blijkt wel heden ten dage: hetzelfde verschijnsel van weg ebbend elan, dat wij in het maatschappelijk bestel van Ne derland waarnemen sinds de Bevrijding, zien we optreden in onze kleine kriirg van de Landmeetkundige Dienst. Thans nauwelijks twee jaar na 5 Mei 1945 lijkt het grote gerucht verstomd rond het vraagstuk van de moder nisering der ruimtelijke ordening van ons land. De rust van het kerkhof schijnt te overheersen in de kringen van degenen, die indertijd hoopten op een radicale omvorming en codrdinering der diensten welke zich op dit terrein bewegen. Een ogenblik heeft het de schijn gehad, dat de vernieuwing van ons planologisch bestel zeer dicht bij haar oplossing was genaderd. Dat was toen Ir. Vos de schepper van het Plan van de /arbeid aan het hoofd stond van Economische Zaken, en Ir. Schermerhorn zijn bekende of misschien alweer vergeten opdracht gaf aan prof. Tienstra. De wil tot vernieuwing brak in die grootse dagen op vele levensgebieden baan, en bij het Kadaster bovenal in jongere K L kringen was een ongekende geestdrift vast te stellen en een hooggestemd vex-langen, mee te stijgen in de vaart der vernieuwingsgedachten. Kort te voren in de beide Hollanden droeg men nog het Duitse juk was deze vernieuwing der geesten al kenbaar ge- worder in enige causerieën, eind 1944 gehouden door landmeter E.H.W.Visser, Hoofd van het bureau B.L.YJ. te Eindhoven en toentertijd waarnemend Inspecteur van Hypo theken en Kadaster in het Bevrijde Gebied. Vier maanden na de bevrijding van Holland voegden zich hierbij de progressief klinkende resultaten der bespre kingen in de afdelingen van de Vereniging voor Kadaster 2.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1947 | | pagina 3