De taaie van de grietman de '"erfgenaam" rechtsopvol ger van de scelta) blijkt eeuwenlang dezelfde te zijn gebleven ra.b.t. het waterstaatsrechte lijk werk. Na de in 1848 doorgevoerde reorganisatie van het Staats bestel was zijn taak overgegaan op Ged. Staten. In de laatste hoofdstukken wordt de geschiedenis van de waterschappen en, in verband hiermede, van de ontei geningen behandeld. Een uitgebreide literatuurlijst en een (helaas niet geheel volledig) trefwoorden register sluiten dit van gedegen studie getuigend boek af, een boek dat mede daar om onze bijzondere interesse had, omdat de schrijver het samenstelde in zijn onderduiktijd. Voor zulke onderduikers kunnen wij ook uit andere dan principiële overwegingen respect hebben. Het is jammer, dat zijn arbeid beperkt bleef tot de Friese zeelanden. Misschien mogen wij later nog eens de verschijning aankondigen van een algemener werk over deze onderwerpen. Onze vakliteratuur zou er zeker bij gebaat zijn. De typografische uitvoering is prima; de prijs 16.- in linnenbandna-oorlogs W.K. De Vakbeweging 18 ontwikkelingsschets en problemen) door Mr. S. Mok, voorzitter v.d. Raad van Arbéid te Utrecht en privaat-docent in het arbeidsrecht aan de Rijksuniversiteit, uitgave van Yrij Nederland te Amsterdam I947. In de volkspaedagogische bibliotheek verscheen dit prettig leesbare boekje, dat de theoretische vraagstukken van economische en sociologische aard, welke de vakbewe ging als maatschappelijk verschijnsel opwerpt, vermeldt. De schrijver heeft naar objectiviteit gestreefd. Dit blijkt natuurlijk een moeilijke opgaaf. (Mr. Mok diende vele jaren met overtuiging één bepaalde richting, n.l. het N.V.V.).' In de historische inleiding lezen wij van het harde tijd perk vóór de opkomst van de vakbeweging, in welke periode kinderexploitatie hoogtij vierde - De gemiddelde leeftijd was laag: voor de Leidse fabrieks arbeiders in I87O 50 jaar, voor de Maastrichtse glas- slijpers en dagloners niet ver boven de 30 jaar, de ar-

Orgaan der Vereeniging TAK | 1947 | | pagina 41