Toen in het najaar van 1946 in het ambtenarencorps de ge ruchten van een verbetering der salaris*positie de ronde deden, zo lezen we in een request van het ambtenaren-cen trum aan de Minister van Binnenlandse 8aken van 9 Sept. 1.1., toen waren de verwachtingen hoog gespannen. Te hoog helaas, want wij mogen niet verhelen, dat de be palingen van het Koninklijk besluit van 14 December 1946' (Staatsblad no. G 362) alom in den lande ernstige teleur stelling hebben gewekt, daar een enigszins afdoende ver betering van de materiële positie der overheidsdienaren hierdoor niet in het minst werd verkregen. Ook ons bestuur was van oordeel, dat genoemd besluit slechts zeer onvoldoende tegemoet kwam aan de in vele ambtenarengezinnen heersende financiële nood. Wij vertrouwen er echter op, dat de door de regering gewekte verwachting, dat de prijzen tengevolge van de door haar reeds getroffen en nog te treffen maatregelen in belangrijke mate zouden dalen, binnen redelijke tijd in ver vulling zou gaan. Inmiddels zijn wij ruim acht maanden verder en volgens de laatste gegevens van het Centraal Bureau voor de Statis tiek is het indexcijfer van de kosten van levensonderhoud voor arbeiders- en beambtengezinnen in de periode van December 1946 tot Mei 1947 gestegen van 197 200. Tan daling'der kosten van levensonderhoud is geen spra ke geweest, hoogstens kan gedurende de laatste maanden van een zekere stabilisatie gesproken worden, hoewel de jongste verhogingen van de prijzen van bv. brood en thee wijzen op een verdergaande stijging. Wij zijn ons zeer wel bewust, dat de regering al het mogelijke heeft gedaan om de prijzen van de voornaamste levensbehoeften te doen da len en dat liet feit, aat haar politiek tot nu toe ge faald heeft, in hoofdzaak te wijten is aan factoren,voor een groot deel van internationale aard, die door haar niet konden worden beinvloed. Maar het feit ligt er nu eenmaal en wij zijn van mening, dat hieruit voor de re gering consequenties voortvloeien. Acht maanden lang heeft het Nederlandse ambtenaren corps gewacht. Een geduldig wachten is het zeker niet geweest en voor de ambtenaren-organisaties was het geen gemakkelijke taak de steeds groeiende onrust onder haar leden te beteugelen en te voorkomen dat, hoezeer ver klaarbaar ook, in woord en daad de ontevredenheid zich

Orgaan der Vereeniging TAK | 1947 | | pagina 44