daarvan nog maar gering geweest, In Rusland heeft men radicaal alle akkers aaneengelegd en reuzenbedrijven gesticht, waarbij echter tegenover de winst aan ratio neel grondgebruik een verlies staat aan persoonlijke materiele en geestelijke vrijheid. In ons land heeft het tot 1938 geduurd, eer de ruilverkaveling enige omvang van betekenis kreeg. Tot aan dat jaar stuitte de uitvoering van vele plan nen af op de onhandzame wettelijke bepalingen, waardoor het mogelijk was, dat een enkele eigenasr een geheel plan tegenhield. Nadat de wetgeving op dit punt vras verbeterd"., begonnen de plannen toe te stromen. Toch is thans na bijna 10 jaren, nog slechts ongeveer 23000 hectare aan ruilverka*velingen uitgevoerd, ter wijl er complexen tot een totale oppervlakte van 40000 hectare in uitvoering zijn. Doch een kwart millioen hectaren wachten nog op nieuwe verkaveling en, naar Ir. Mesu onlangs verklaarde, streeft men er naar in de toekomst 10.000 hectare per jaar te kunnen verwer ken. Ruilverkaveling is dus wel een grondverbetering van lange adem! De voordelen zijn uiteraard groot en talrijk. Er wordt' een productieverhoging verkregen van 20 tot 25 procent, niet alleen door een meer rationele indeling van de grond, doch ook door de grondverbeteringswerkzaamheden, die tegelijkertijd worden uitgevoerd. Niettemin mag men er naar onze mening niet de ogen voor sluiten,dat ruil verkaveling toch nooit meer is dan half werk, Men vermindert wel het aantal percelen, maar men gaat niet zó irer, dat alle percelen van één eigenaar tot één gesloten blok worden verenigd en daarop een nieuw, gunstig gelegen bedrijf gesticht wordt. Toch zou dit de enige juiste oplossing zijn, aannemende dat men het aantal boerderijen niet wil verminderen* Bij ruilverkaveling houden wij de oude dorpsstructuur,waar bij woningen, stallen en schuren in de dorpskom gelegen' zijn en de boeren hun land verspreid hebben liggen rond om de woonkern. Nu wordt wel het aantal te bewerken akkers verminderd, doch de gemiddelde afstand van boerderij tot akker wordt niet kleiner en daarmee blijft een enorm verlies aan tijd bij de exploitatie optreden. Wil men een bedrijf werkelijk intensiveren, dan moet het land rondom de gebouwen lig- 43.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1947 | | pagina 49