21=lïillll522SiIi=i242= De ontwerp-begroting 1948 is in een nieuwe vorm gego ten, hetgeen mogelijk is geworden door de wijziging van de comptabiliteit swet In bijlage III van de nota betreffende 's Lands Financi ën wordt deze gewijzigde vorm nader toegelicht. Aangezien wij in de Rijksbegroting telkenmale ook de ac tiviteit van het Rijkspersoneel in cijfers zien uitgedrukt, heeft het streven om een gereorganiseerde boekhouding in te voeren bij alle Ministeries, onze volle belangstelling. Aangenomen mag worden, dat door de verbinding van de Staatsbalans (voor de opstelling waarvan de werkzaamheden nog niet zijn geëindigd) met de nieuwe comptabiliteit de vermogensrechtelijke boekhouding in de Staatsadministratie vóór het einde van het dienstjaar 1948 zal kunnen worden ingevoerd. Het nieuwe systeem zal het dan mogelijk maken om voor het einde van elke maand per ultimo van de daaraan voor afgaande maand een overzicht van kosten en baten met o- verzicht van de personeelssterkte van elk onderdeel van de dienst van ieder Ministerie voor het gehele bestuurs- opparaat ter tafel te hebben. Het volle effect van deze gegevens ter verhoging van beheerszuinigheid kan voor wat de personeelskosten aan gaat pas worden bereikt, nadat de analyse van de functies van de verschillende onderdelen van dat apparaat heeft plaats gehad. Met de daarvoor nodige taakinventarisatie is onder speciale leiding een aanvang gemaakt. Er zal tevens worden getracht om in dit systeem de meerjarige begroting in te voeren. De begrotingsindeling en de rangschikking van de posten is ingrijpend gewijzigd, om tussen de administratie -zoals die in 1948 zal worden gevoerd -én de begroting het ver eiste verband te leggen. Ook aan de wensen van het Cen traal Planbureau is tegemoet gekomen. Het beginsel, dat alle onderdelen van de uitgaven zo danig gegroepeerd moeten worden, dat alle artikelen- eenzelfde organisatie-eenheid betreffende, te zamen één afdeling of paragraaf vormen, is nu uitgewerkt door: a. de gehele indeling in overeenstemming te brengen met 51.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1947 | | pagina 52