b) recrutering der middelbare meetkrachten uit de "Teke naars" van het Kadaster. 50 Het bekende "werkprogramma" van de hand van dhr. Jongedijk bevat o.a. een schets van de personeelsformatie van naar het oordeel van de schrijver noodzakelijk te scheppen hei-metingsbureaux in veertien streken van ons land. De schrijver denkt zich de bezetting van elk dezer bureaux als volgt in 2 landmeters, 6 "tekenaars" en enige "leerling-tekenaars". In moderne terminologie om gezet dust een hoofd van het bureau belast met de alge mene leiding, een geodetisch ingenieur, enige landmeet kundige ambtenaren, enkele technische-bureau-aabtenaren en een paar leerlingen. 4° Ongeveer eenzelfde gedachtengang over de perso neelsformatie komt voor in het "Manifest" van dhr Har kink en 35 anderen zie Huish. Orgaan no. 102 K L). De betekenis van deze gedachten over vernieuwing gaat m.i. verre uit boven alles, wat gedurende de laatstver- lopen tien jaren aan denkbeelden in deze kringen is ge lanceerd. In het verband van ons onderwerp mogen de volgende passages worden aangehaald: Voor de ho gere landmeetkundige functies achten wij een volledige ingenieursstudie dringend gewenst. Bij het Kadaster zou den de landmeetlcundige ingenieurs bestemd zijn de lei dende plaatsen in te nemen. Zij zijn hoofd van een bu-' reau met een of twee toegevoegde landmeetkundige inge nieurs, en een aantal middelbare en lagere krachten... Prof.- Kruyt zegt: op twee zelfstandige initiatief nemende leiders-in-de-grote-lijn heeft de Maatschappij- minstens tien lagere leiders nodig, die voldoende we tenschappelijk en critisch gevormd moeten zijn voor hun dagelijkse taak De algemene lijn in bovenstaande geschetste vormen van gedachtenleven inzake de toekomstige landmeetlcundige organisatie staat ongemeen welwillend tegenover het middelbaar landmeetkundig personeel. En terecht Want tien jaren werkzaamheid met middelbare meetlcrachten hebben de bruikbaarheid van dezen op ieder gebied van de lagere landmeetkundige practijk, dunkt ons, wel on dubbelzinnig bewezen en de meetvaardigheid van minder- geschoold landmeetkundig personeel onweerlegbaar vastge steld.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1947 | | pagina 5