Grepen uit cLe geschiedenis. Overzien wij de laatste twintig jaren kadastrale histo rie, dan ontkomen we achteraf niet aan de indruk der on afwendbaarheid van het gebeuren. We merken dan al in 1924 (wanneer nauwelijks de eerste academisch gevormde landmeter was afgeleverd) de richting, welke thans zo klaar en duidelijk voor ons ligt. Want in de herfst van dat jaar trad het vraagstuk der efficiënte werkverde ling' reeds in een accuut stadium, en wijst de opdracht aan en het verslag van de "zuinigheidscommissie" reeds in de richting van het doen optreden van twee soorten meetkrachten. Enige jaren later in de wintermaanden van 1929 wees het rapport-Jansma nog het gebruik van goedkope meetkrachten af. Dit rapport is voor ons wel belang rijk, want hierin wordt voor het eerst in de kadastrale geschiedenis het vermaledijde woord veldassistent i! gebruikt, dat verscheidene van ons zovele jaren soms mateloos heeft ge-irriteerd, en waarvan geheel ten onrechte het geestelijk vaderschap wordt toegeschreven aan landmeter Harkink. Een woord, dat thans nog slechts door trage geesten wordt gebezigd en door de progressief-denkende Kadastermensen is bijgezet in het knekelhuis der halfbakken begrippen. Het moge er blij ven rusten in alle vrede De literatuur over het gebruik van middelbare meet krachten bij het Kadaster wordt eigenlijk pas na 1930 en dan vooral sinds 1935 set een keur van artike len in het Orgaan van T.A.K. en dat van K.& L. ver rijkt. Vóór dien is slechts van een zeer incidentele behandeling van het onderwerp sprake, Men denke b,v, aan een polemiek indertijd in de Nieuwe Rotterdamse Courant gevoerd tussen collega Koopmans en enige landmeters De economische crisis van 1930/31, welke eigenlijk doorwerkte tot de wereldoorlog, bracht echter de' in- filtrering van de velddienst met goedkopere meet krachten in het brandpunt van de belangstelling. Op zichzelf geen feit van denderende betekenis,want per slot van rekening maakt ook onze dienst deel uit van de menselijke samenleving en ondergaat ook het kada- 5.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1947 | | pagina 6