spreelrt, doet ons eens te meer heseffen, welk een ver lies onze vereniging leed, toen Valk naar de Cultuur technische dienst overging. strale gedachtenleven, gelijk hiervóór reeds werd opge merkt, de krachtige invloeden van de op- en neergangen van het economisch bestel. Het zou verleidelijk zijn, de keur van artikelen welke onze oud-collega Valk een tiental jaren geleden over het vraagstuk heeft gepubliceerd, de revue te laten passeren. Senvoudigheidshalve moge naar de jaargangen 193^- - 1940 van ons Orgaan worden verwezen. De welda dige frisheid, welke ook nu nog uit deze artikelen Landmeetkundige koek. Dat het denkbeeld van inschakeling van middelbare meetkrachten na een eeuw van landmetersmonopolie in kadastrale lering een schokkende gebeurtenis op sterk verzet moest stuiten, was vanzelfsprekend. Wel zeer duidelijk is m.i. de economische achtergrond van dit verzet ge-analiseerd door prof. Schermerhom, die in 1935 wees op de beperktheid dér landmeetkundige koek uit die dagen van vóór 1940. De ongelofelijke uitbreiding der overheidsbemoeiingen, mede veroorzaakt door zes jaren van oorlog,bezetting eh vernieling, vooral op het gebied van het ruimtelijk bo stel, heeft deze landmeetkundige koek zó ontzagge lijk groot gemaakt, dat van het trappen op eikaars ten'en geen sprake meer behoeft te zijn. Voor de universitair- opgeleide meetkrachten ligt sinds enige jaren een ruim en zeer aantrekkelijk arbeidsveld open op het gebied van' ruilverkaveling, wederopbouw en ander groot landmeetkun dig werk. Groots werk waarbij de opzet van de hogeschool studie (vorming van de' zelfstandige, initiatief-nemen de leiders-in-de-grote-lijn"haar practische bekroning vindt. Juist door de anorme uitgebreidheid voor tien tallen van jaren van d'e noodzakelijke geodetische werkzaamheden t.b.v. land- en stedebouwkundige "planning" c.a. is het mogelijk geworden, ook de werkverdeling in groot verband te zien. Het grote verband. Deze werkverdeling in groot verband moet naar mijn be- O

Orgaan der Vereeniging TAK | 1947 | | pagina 7